fbpx
Fındık Yeni Mahsul Fındık Alımı İçin Tüm Hazırlıklar Tamam !

Yeni Mahsul Fındık Alımı İçin Tüm Hazırlıklar Tamam !

Fındık üreticilerinin merakla beklediği haber Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’dan geldi. Bayraktar, genel müdürlük binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni mahsul fındık alımı için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2019 ürünü fındık alımı için piyasaya gireceklerini ve pazar şartlarının üzerinde alım fiyatı uygulayacaklarını belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaptığı açıklamada : “Son 4 yıldan bu yana uyguladığımız bir metot var, piyasada oluşan fiyatın bir miktar üzerinde üreticilerimizden fındık alımı yapıyoruz. Bu politikamızı 2019 fındığı için de sürdüreceğiz” “Peşin” ve “Emanet” sistem politikalarını uygulamaya devam edeceklerini belirten Bayraktar, isteyen çiftçinin ürün bedellerini hemen, arzu edenlerin de daha sonra değerlendirmek üzere depolarına emanete bırakabileceklerini anlattı.

Serbest piyasada oluşacak fiyatın bir miktar üzerine çıkarak ürün kabullerini gerçekleştireceklerinin altını çizen Bayraktar, “Son 4 yıldan bu yana uyguladığımız bir metot var, piyasada oluşan fiyatın bir miktar üzerinde üreticilerimizden fındık alımı yapıyoruz. Bu politikamızı 2019 fındığı için de sürdüreceğiz.” dedi.

Kendilerini tercih edecek tüm çiftçilerin ürünlerine talipli olduklarına değinen Bayraktar, “Bu anlamda alım depolarımız ve ekiplerimiz hazır durumda. Yine fındık işleme tesisimiz de hazır. Dolayısıyla biz üreticilerimizi korumaya çalışarak, FİSKOBİRLİK’in de bir ticari işletme olduğunu düşünerek alımlarımıza devam edeceğiz.” diye belirtti.

Hasat döneminin yaklaşmasıyla rekolte tartışmalarının da başladığına işaret eden Bayraktar, bazı kesimlerin rekolteyi az, bazılarının da yüksek gösterme çabası içerisinde olduklarını vurguladı.

Fındıkta 700 bin ton rekolte bekleniyor Bayraktar, yeni mahsul rekoltesinin 700 bin ton olacağını yönünde tahminlerinin bulunduğunu dile getirerek :

“Bilişim çağında olduğumuz bir dönemde, dünyanın bir ucundaki kapı numarasının bile görüldüğü bir dönemde rekolte ile oynayarak piyasayı etkilemeye çalışmak doğru değil. Doğru bilgi vermek lazım. Bizim kanaatimiz bu sene fındık 700 bin ton civarında olur. Bir miktar da geçebilir” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de fındık stokunun bulunmaması sebebiyle 700 bin tonluk rekoltenin yüksek gibi görülemeyeceğini ifade eden Bayraktar, Avrupa’da fındık üretimi yapan ülkelerde de rekoltelerin istenilen düzeylerde olmadığını belirtti.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, devletin müdahale alımı yapması durumunda bu işlemi birlik üzerinden gerçekleştirmesini istediklerine değinerek , “Bu işi yapabilecek en uygun kurumuz. 70-80 yıllık bir geçmiş tecrübemiz var. Bu işe talibiz.” ifadelerini dile getirdi.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

17 YORUMLAR

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Cabir DindarDilek DilekHasan Hüseyin KiliçarslanAdem BaşIdris Uçar Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Cabir Dindar
Ziyaretçi

Herşey hazır soygun yakında başlar fiyat kasımda açıklanır . Açıklanana kadar soygun biter inşallah hayırlısıyla .

Dilek Dilek
Ziyaretçi

Yani kısaca diyorki gözünüzün içine baka baka sizi soymaya hazırız ,siz de buna hazır olun 😊

Durmus Ucar
Ziyaretçi

Giresun nerenin beldesi

Durmus Ucar
Ziyaretçi

Meclis tatile cikiyo 3 ay gelince açıklar görüşünün diye bir yervarmi nerde

Durmus Ucar
Ziyaretçi

Akp cebine çalışan parti

Durmus Ucar
Ziyaretçi

Fiyat ne oldu akp

Hasan Hüseyin Kiliçarslan
Ziyaretçi

8 liradan alırsınız

Adem Baş
Ziyaretçi

Tayib suriyeliye vereceğine fiskebirlige sahib çık milletin malını batirmasin fikebirlik çiftçinin yeridir

Idris Uçar
Ziyaretçi

ocak ayında açıklar tayyip

Durmus Ucar
Ziyaretçi

13 bin tele emeklik 22 bin vekil marşı fındık fiyatı 20 lira olur eyt 28

Durmus Ucar
Ziyaretçi

Fiyatı bülent aricin cebinde53 ytl

Azem Kılıç Aslan
Ziyaretçi

Fiyat hariç herşey hazır

Musa Koç
Ziyaretçi

hayırlı olsun

Tirek Dent Arif Tirek
Ziyaretçi

Sonuç u görelim !!! laf değil içraat gerek FINDIK TABAN FİYAT NE OLACAK ACELE SÖYLEYİN HALKA

Zeliha Kisbet Gül
Ziyaretçi

Hazırlıklar tamam olunca neoluyo ortaya tartı koycan siz fiyattan haber verin de zaten fındık yok milletin yüzü gülsün

Serkan Yılmaz
Ziyaretçi

Dağ tavşanmı doğuracak bakalım verdikleri kadar oy alacaklar

Naci Doğan
Ziyaretçi

Fiyat ne kaç kaç paradan alacaksınız