Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Yeni Fındık Üreteceğiz!

Google News

Son Dakika

Akçakoca Tar-Mah-Der Başkanı Gülten Tekin Özdeş sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdiler; “Akçakoca Bakır tencereliler kooperatifi (ABATEK) kadınları biraraya gelerek.Yeni yollar keşfetmek için çalışıyoruz.Fındığımızı çeşitlendirerek yeni ürünlerle en iyi şekilde değerlendireceğiz inşallah.” açıklamalarında bulunuldu.

Fındık, Kuzey yarımkürede Japonya’dan Kuzey Amerika’ya kadar ılıman iklim kuşağında yabani formlar halinde bulunmaktadır. Çerez olarak tüketilmesinin yanında hem çikolata yapımında kullanılan hem de yağından faydalanılan, önemli bir endüstri bitkisidir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan kültür formları, Kırklareli ile Artvin arasında Kuzey Anadolu bölgesinde yoğunluktadır. Ülkemizde ticareti yapılan 16 fındık çeşidi bulunmaktadır.

Ülkemizde 2.000.000 kişi fındık yetiştiriciliği ile ilgilenmektedir. Ürünün işlenmesinde ve pazarlanmasında ise 5.000.000 kişiye iş imkanı sağlanmaktadır. Ortalama 400.000 ton civarı ürün, 80 farklı ülkeye ihraç edilmektedir. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde bir çok ailenin fındık yetiştiriciliği ile geçimini sağlaması, fındık üretiminin sosyal boyutunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Karadeniz Bölgesinin coğrafi şartları nedeni ile, bazı kesimlerde fındıktan başka tarım ürünü yapılamamaktadır. Bu bölgeler, yüksek eğim, aşırı yağışlar ve yüksek nemden dolayı toprak işlemeli tarıma elverişli değildir.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir dost
Bir dost
9 Haziran 2021 00:29

Eeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!! Yeni fındık

Fındık Market

Benzer Haberler