fbpx
Fındık Verim İçin Arazi Toplulaştırma Önerisi!

Verim İçin Arazi Toplulaştırma Önerisi!

Çay ve fındık ülkemiz için önemli tarım ürünleri arasında yer almakta. Fındık sanayici ve ihracatçısı Karımex firmasının yönetim kurulu başkanı Mehmet Albayrak, bu ürünlerden alınan verimin ve ürünlerin kalitesinin arttırılması için özel tarım işletmelerinin kurulup, bahçelerin de bunlar tarafından kiralanarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Mehmet Albayrak, Karadeniz’in önemli tarımsal ürünleri olan fındık ve çayın üretim aşamasında bazı olumsuzluklar yaşandığına vurgu yaparak “Özellikle tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesinin etkisiyle her iki üründe de verim ve kalitede büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunların ortadan kaldırılması için tarımda yeni bir anlayışa yönelmemiz gerekiyor” dedi.

Problemin çözülebilmesi için arazi toplulaştırılmasının gerekli olduğunun ancak bunun kişilerin kendi aralarında anlaşarak çözebilmelerinin imkanı olmadığının anlaşıldığını belirterek şunları söyledi: “Çözüm özel tarım işletmelerinin kurulmasındadır. Şirket şeklinde yapılanacak bu işletmeler çay ve fındık bahçelerini sahiplerinden kiralayarak toplulaştıracaklardır. Yapılacak anlaşmaya göre, üretim ve hasat için yapılacak harcamalar çıkıldıktan sonra gelir paylaşılabilecektir.”

”Verim ve Kalite Arttırılmalı”

Fındık bahçelerine hiç girmeyen üretici sayısının küçümsenmeyecek kadar fazla olduğuna dikkat çeken Albayrak, “Bu bahçelerin önemli bir kısmı yarıcılık denilen sistemle mal sahibi ile maraba arasında bölüşülüyor. Ancak bu uygulama da verimli değil. Devlet verim ve kaliteyi arttırmak için özel tarım işletmeciliğini teşvik etmeli. Tarım işletmeleri kurdurmalı. Bu şirketler yılın 12 ayı çay ve fındık bahçelerinde çalışmalı. Çalışarak verim ve kaliteyi arttırmalı. Örneğin fındıkta dönümde en az 200 kilogram verim hedefini koymalı. Fındıkta araziye verilen destek bu işletmelere ödenmeli. Bu işletmeler bahçelerde yoğunlaşacağı için önemli bir istihdam da sağlayacaklardır” şeklinde konuştu.

Mehmet Albayrak, fındığın hem üretici için hem de ihracaatı ile Türkiye için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade ederek fındığın bu dönem değerli bir ürün olduğunu ve fındık üreticisinin de bunun farkında olarak bahçesine daha fazla girip daha fazla üretim yapması gerektiği söyledi.

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

13 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anatolian
Anatolian
15 Mayıs 2020 05:17

:))) Acayip güldüm. Çok güzel bir öneriymiş gibi düşünüp bunu bulmuş. Orası Karadeniz sayın yönetim kurulu başkanı kardeşim. Millet 1 ocak için birbirini vuruyor. Şirket bu yıl zarar ettik para yok size dediğinde o şirket kalmaz orada. Ayrıca milletin toprağını gözünüze kestirdiniz şimdi dimi her yeri bitirip. Bak şimdi ben sana Alpu Ovasında ne oldu anlatayım. Termik Santral ve Organize Sanayi genişletileceği bilgisi verilen şirketler Alpu Ovasındaki arazileri 10 senedir 3 – 5 kuruşa topladı. İnsanlar köylerini bahçelerini sattılar. Çiftçinin tam da üretmediği desteklenmediği döneme denk geldi tabi ne hikmetse. Türkiye’ deki bütün ovalarda aynı şey söz konusu. Niyeyse çiftçiyi desteklemek üretmek kimsenin aklına gelmiyor. Denizimiz dolduruldu, derelerimiz Hes oldu, yaylalarımız yol oldu. Fındık bahçeleri kaldı. Alın alın da biz de kurtulalım siz de kurtulun. O şirketler paraların üstüne yatar. Yatar da kalkamazlar. Çayın hali ortada. Varlık fonuna geçer geçmez 1 milyar TL zarar etti ki Varlık Fonu devletin. Şeker pancarının hali ortada mısırdan Cargill şeker üretiyor. İnsanımız kanser oluyor. Eee Şehir hastanelerine müşteri lazım. Pamuk bitti. Buğday yetmiyor ithal ediliyor. Saman ithal ediliyor. Koskoca ülkede kar eden bir tek fındık kaldı onda da üretici değil kimlerin zengin olduğu belli. Birileri fındığın hortumunu kendine bağladı. Hasat zamanına doğru fındık para edecekte fındık fiyatı iyi diye reklam yapılacak. O zamana kadar fındığı elinde tutan mı var? 17 tl’ ye sattım ben bu sene fındığı. 15,30 tl maliyeti var bana. Keşke alsanız da kurtulsak. Ama biliyorsun dimi bu işi köylü yapmazsa şirketler hiç yapamaz. Öyle toplanıp kurumuş fındığı kapınıza kadar getirince kolay sanıyorsunuz. Milletin alın terinin parasını ödeyin. Sömürmeye kalkmayın. 15.05.2020 tarihinde kabuklu fındık : 25 tl giresun fiyatı. 15.05.2020 tarihinde İtalya kabuklu fındık : 6.46 dolar yani 45,22 tl. Eeee aradaki fark kimin cebinde kardeşim. İşlenmemiş fındık bu. Nerde çiftçinin parası? Mesleğimiz olmasa o fındık bahçede kalır toplanmaz. Milletin hakkını versinler… Read more »

Çetin Ceyran
14 Mayıs 2020 12:13

Üretici fındıktan çok para kazanıyor birde şirketle pay edecek, sizin fındık bahcesi İtalya veya ispanyada galiba

Pamir
Pamir
14 Mayıs 2020 00:35

İtin duası kabul olsa gökten kemik yağarmış

Güngör Can
13 Mayıs 2020 17:04

MANTIKLI NUFUS YAŞLANDI GENÇLERDE METROPOLLERDE

Metin Karslı
13 Mayıs 2020 01:27

Doğru önemli yer almakta aracılar cebini boşalttı aç bekliyo çiftçi uretsin ucuza kapatıp cifcinin sırtından geçinmeye devam

Burak Parlar
12 Mayıs 2020 22:47

Üzümü yiyen yine şirketler olcak biz gibi ciftciler de bağıyla yetiniriz üzümün

Ahmet Sahin
12 Mayıs 2020 21:31

Bence israile satalim karadenizde irili ufakli cok sayida insan cay ve findiktan geçiniyor. 8.donumle 25 donum arasi arazilerde ailesini gecindiriyorlar .50ve ustu sayisi az.bu çiftçilere para kazandirmak yerine elindeki ni almaya calusin
Kucuk esnafi bitirdiginiz gibi cifciligide bitirin .Avm coplugune ulkeyi dondurdugunuz gibi ufan çiftçiyle bitirin .ariciligi ve tavukculugu ve koyunculugu ve ufak capli besicikigi destekleyin ufak cifcilere 50 bin arasi kirediler verin genc cifci liredisi gibi olmasın insanlar uc sene baktigi danalari hibe 30 bin tutarina satamadilar yandaş devleti dolandirdu..oturun kalkın pilan kurun halki nasil bititir araz8sini nasıl aliriz diye karadenizde insanlar 60 sene once kendileri 3 ve 10 donum arasi orman yetistirmis gelip devlet el koydu.devlet o ormanlari kendi kesiyor. Karadenizli yesili devletten daha iyi koruyor.bilincli bir el karadenizle ugrasiyor.cunku Turk kun en savasci boyu karadenizde yasiyor

Bahtiyar Kara
12 Mayıs 2020 20:54

Bunu öneren kendi arazisini toplulaştırsın.Verimi artırmanın yolu iyi fiyattan geçer .Bazen bakımını çok iyi yapsan bile verim alamazsın çünkü iklim şartlarından en çok etkilenen bir üründür

Şuayip Karabay
12 Mayıs 2020 20:28

Devlet topulaşmayı bizde güzel yaptı 6 dönüm araziye 7 tane tapu kesti bozdur bozdur bak araziye

Mehmet Demiral
12 Mayıs 2020 18:22

Belli dönümden aşağı olan arazilerde, arazi sahibinin ölümü neticesinde kanunen belirlenen bir tarihe kadar hissedarlar arasında birbirine satış yapmak istenmiyorsa veya satılan hisse alınmak istemiyorsa arazi satışa çıkarılmalı ve hissedarlardan biri veya dışarıdan birine satışı yapılararak arazinin bütünlüğü korunabilir.

Melek Carlı Sönmez
12 Mayıs 2020 19:39
Reply to  Mehmet Demiral

Mehmet Demiral ben hakkımı satmak istemiyorum kardeşlerimde satmak istemiyor.nen babamın mirasını kullanmak istiyorum kardeşlerimde kullanmak istiyor.öyle saçmalıkmı olur.babamdan kalan yer az diye ben çıkıp gideyim yada kardeşlerim gitsin saçmalık.herkesin yeri hissesi ayrılsın ister satar ister oturur.

Mehmet Demiral
12 Mayıs 2020 23:49
Reply to  Mehmet Demiral

Melek Carlı Sönmez anlaşamamazlık bazında. Küçük ölçekli yerlerde. 5 kardeşsin 1 dönüm yer, kişi başı 200 metre. Birkaç parça yer olur o zamanda yerin durumuna göre az çok demeden anlaşıp bir yerde fazla hisse olmadan paylaşılır sıkıntı olmaz.

Recep Sağlam
12 Mayıs 2020 17:02

Cinler yine işbaşı yapmış. Uyanığın biri şirket kurar üç kuruş alan fındık üreticiside onun şeyini alır.

0 0 vote
Article Rating
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x