fbpx
Fındık Usta, Fındık Fiyatları İçin TMO'yu Göreve Çağırdı!

Usta, Fındık Fiyatları İçin TMO’yu Göreve Çağırdı!

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, açıklamalarda bulundu.

Usta, Toprak Mahsülleri Ofisi’ni (TMO) göreve çağırarak,

Taban fiyatı 16 buçuk lira olarak açıklanan fındığın 17 liranın üzerinde satılması gereken 52 randımanı 14 TL’nin altına inmiş durumda. Çiftçinin borç ödemeleri fırsat bilinip düşük fındık fiyatlarıyla yine emekler sömürülüyor.

TMO, alım işlemlerini hızlandırmalı ve buna fırsat vermemeli. Üretici, alım noktalarının, ekip sayılarının ve günlük alım tonajlarının arttırılmasını istiyor.

TMO ödemelerinin olabildiğince öne çekilmesi ve çiftçinin ekim, kasım ayı borçlarının aralık sonuna ertelenmesi gibi tedbirlerin de alınması gerekiyor. Aksi halde yine zarar” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Erhan Usta, sel felaketi nedeniyle zarar gören ilçelerin yardım beklediğini önemle belirterek ;

“Salıpazarı, Terme ve Ayvacık ilçelerindeki üretici, afet sonucu mağduriyetlerinin giderilmesi için TMO’dan pozitif ayrımcılık bekliyor.

Afetten etkilenen üreticilerin fındıklarına, rutubet konusunda, buruşuk ve bozuk iç oranlarında bir miktar tolerans gösterilmesi gerekir” diye konuştu.

Çeltik üreticisinin taban fiyatlarının açıklanmasını beklediğini dile getiren Usta,

Fındıkta olduğu gibi, çeltik üreticisi de hasat öncesi 2019 yılı taban fiyatlarının açıklanmasını bekliyor. TMO, girdi fiyatlarındaki artışı da göz önünde bulundurarak üreticinin mağduriyet yaşamayacağı makul bir fiyat açıklamalıdır” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ekrem Kalfa Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ekrem Kalfa
Ziyaretçi

TMO
ÜRETİCİNİN ELİNDEKİ FINDIĞIN %100 ÜNÜ ALACAĞINI AÇIKLA;BAK ONDAN SONRA KAN EMİCİ MANAVLARIN FİYATLARI NASIL YÜKSELİYOR.