fbpx
Ana Sayfa Fındık "Üreticilerimiz Mağdur Olmadı"

“Üreticilerimiz Mağdur Olmadı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO’nun bir taban fiyatı oluşturduğunu, şu anda serbest piyasada fındık fiyatının 24 liralara dayandığını ve üreticinin de bu fiyatlar karşısında ürününü piyasaya kontrollü bir şekilde indirdiğini söyledi.

Fındık alım taban fiyatlarının hasat öncesi açıklanması sayesinde üreticilerin bahçeye huzurlu girdiğini söyleyen Türkiye Ziraat Odası Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bu bizim için de üreticilerimiz için de sektör için de aslında iyi oldu. Çünkü üretici nereye ne verecek, ne harcayacak, ona göre planlamasını yaptı ve TMO da ağustos ayının ortasında alımlara başladı.” dedi.

TMO’nun açıkladığı fiyat ve alımların başlamasının ardından fındık fiyatlarında serbest piyasanın bu rakamlar bazında açıldığını belirten Soydan: “Yani 21,5 lira seviyelerinden başlayan fiyatlar bugünlerde 23,5-24 lirayı buldu. TMO bir taban fiyat oluşturmuş oldu. Taban fiyatın üzerinden şu anda 24 liraya dayanan serbest piyasa fiyatları var. Üretici de bu fiyatlar karşısında piyasaya kontrollü şekilde fındık indiriyor. İhtiyacı olanlar indiriyor. Yani bir sıkışıklık yok, yığılma yok. Şu anda fındıkta işler iyi gidiyor.” şeklinde konuştu.

“Bu Sene Fındıkta Kalite Var, Randıman Var”

TMO’nun hasattan önce fiyat açıklaması sayesinde üreticilerin bahçelerine çok iyi baktıklarını ifade eden Soydan, “Önemli maliyetler yapan üreticilerimiz bugünlerde fındığını en iyi şekilde değerlendiriyor. Yani üreticilerimiz bu sene mağdur olmadı, fiyatlar iyi.” dedi.

Soydan, üreticilerin bütün harcamalarını hasattan önce açıklanan fiyata göre planladığını söyleyerek, “Açıklanmasından sonra da fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası sağlanmış oldu. Üreticimiz bundan dolayı da bahçesine bakarak hem verimi hem de kaliteyi artırdı. Gerçekten bu sene fındıkta bir kalite var, randıman var ve bu da istikrarlı bir fiyat politikasına bağlı. Bundan sonra da üreticilerimiz aynı şekilde fındıklarına masraf ederek bakımlarını planlı bir şekilde yaparak 2021 yılında ve sonraki yıllar için de aynı şekilde uygulamanın devam etmesini istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments