fbpx
Fındık Üretici Maliyeti Karşılayacak Fındık Fiyatı İstiyor (Video Haber)

Üretici Maliyeti Karşılayacak Fındık Fiyatı İstiyor (Video Haber)

Düzce Ziraat Odası tarafından bugün yapılan basın açıklamasıyla 400 bin ailenin geçim kaynağı olan fındık ile ilgili sorunlar ele alındı. Düzce Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk, fındıkta belirlenecek fiyatın maliyeti karşılaması gerektiğine dikkat çekti.

Düzenlenen basın açıklamasında ‘Fındıkta fiyatın tatmin edici olması üreticimiz açısından çok önemli’ diyen Düzce Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk, fındık piyasasının spekülasyonlardan uzak tutulması gerektiğine dikkat çekti.

Düzce Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk ‘Bu kadar önemli bir ürünümüz olan fındıkta, sorunlarımız bir türlü bitmiyor. Son yıllarda hastalık ve zararlılar da fındık üretimimizi gittikçe zorlaştırıyor.

Uygun ilaçlarla zamanında ve tavsiye edilen dozda mücadele yapılmalıdır’ dedi. Piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta Fındıkta fiyatın tatmin edici olması gerektiğinden bahseden Öztürk konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Fındıkta verimliliğin düşük olması da maliyetlerimizi artırmakta, üreticimizin gelirin çok yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Serbest piyasa adı altında çalışan tekelci yapı, piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fındık fiyatları üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fındık fiyatları üzerinde spekülasyon yapmaktadır. Piyasada ki tekelci yaklaşımın kırılmasının, piyasadaki istikrarın sağlanmasının başka yolu yoktur.”

TMO piyasada olmalıdır Ramazan Öztürk, fındık üreticileri olarak fiyat belirlenirken maliyetin göz önünde bulundurulmasını beklediklerini şu cümlelerle aktardı: “TMO, bu yıl ve sonra ki yıllarda da alım yaparak piyasada olmalıdır. Yüzbinlerce fındık üreticisinin tek güvencesi bu olacaktır.

Bu yaklaşım, fındık üreticilerimizin ‘ortak paydaşı’ olarak gördüğümüz borsa ve ihracatçılarımızı da tekelci firmaya karşı koruyacak, sömürülmesini önleyecektir. Geçmişte olduğu gibi TMO’nun alım yaptığı yıllarda fındığı yurt dışında satabilmesi için de yetkilendirilmelidir.

Amacımız üreticimizin istikrarlı bir gelire sahip olmasıdır Sömürüden uzak bir şekilde çalışmak istediklerini belirten Öztürk konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Ziraat Odaları olarak amacımız sömürüden uzak, üreticimizin fındığını ederinden sattığı, makul ve istikrarlı bir gelire sahip olmasıdır. Fındıktan üreticimizin, tüccarımız, sanayicimiz, ihracatçımız, esnafımız hemen bütün taraflar çok daha fazla gelir elde edebilir.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir