fbpx
Ana Sayfa Fındık Türkiye'de Fındık İlk Kez 1913 Yılında Dikilmeye Başlandı

Türkiye’de Fındık İlk Kez 1913 Yılında Dikilmeye Başlandı

Türkiye’ye fındık nasıl geldi? İlk kez ne zaman dikildi ve sanayi ürünü olarak kullanılmaya başladı? Tüm bu soruların cevabını Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin verdi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin Atatürk Kültür Merkezin (AKM) de gerçekleşen Mesleki Eğitim, Sanayileşme ve İstihdam kongresine katılarak Ordu sanayisinin dünden bugüne gelişimini ve değişimini anlatarak fındık hakkında tarihsel bilgiler verdi.
Şahin, “Ordu sanayi yapısının temelini oluşturan fındık 1899 tarihinde merkez kazanın sahil şeridinde birkaç köyde dikilmiş 1913 yılında daha iç bölgelere dikimi yapılmaya başlanmıştır. 1913 yılında 6900 ton olan fındık üretimi 1926’da 8300 tona çıkmış 1931’de ise 4160 ton seviyelerine düşmüştür. Bu miktardaki üretim henüz bir sanayi yapılanması oluşmasına imkan vermemektedir. 1938 tarihinde Fındık Tarım Satış Kooperatifinin kurulması ile fındık üretiminde bu tarihten sonra önemli bir artış olduğu gözlenmektedir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey Avrupa ülkelerinde gelişen ekonomi ve refah yapısı fındığın talebini artırmış ve böylece fındık kırma işleme değirmenleri şeklinde bir imalat yapısı şekillenmeye başlamıştır” dedi.

“Fındıkta sanayileşme 1965 yılında başladı”

Fındık İşleme Sanayisinin ilk temellerinin atılmasıylada bahseden Başkan Şahin; “Daha önce Hostracher Firması tarafından Avrupa’ya ihraç edilen fındık 1946 yılında kurulu sözleşme ile faaliyete geçen Kahraman Sağra ve Cemal Azmi Mağden ortaklığı ile kurulu Mağden Kollektif Şirketinin daha sonra Kahraman Sağra Ticari İşletmesi olarak sürdürdüğü ticari faaliyetini 1965 yılında fındık kavurma ve paketleme fabrikası olarak fiilen işlenmiş fındık üretimine başlaması ile fındık işleme sanayinin ilk temelini atmıştır.” Diye konuştu.

“Turizmin önemi artıyor”

Son olarak günümüz sanayisinden bahseden Başkan Şahin; “İl ekonomisi hala fındık üretimi ağırlıklı tarım, hayvancılık ve gittikçe önemi artan turizm sektörüne dayalıdır. Ancak imalat – sanayi sektörümüzde tüm olumsuzluklara rağmen ekonomimize olan katkısını her yıl daha da artırmaktadır.” diyerek sözlerini noktaladı.

1 Yorum

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nazmi Kal Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Nazmi Kal
Ziyaretçi
Nazmi Kal

Fındık işinin bu duruma düşmesinin en belirgin gösstergesi bu haer….Behey Cahiller 93Harbinde (1877)Batı kradenize göç edenler yanlarınds fındık fidesi götürdüler ve orda yetiştirdiler….biri de benim dedemdır….

Fındık işi işte böylse cahilerin elinde daha ne beklerın.