Salı, Kasım 22, 2022
8.4 C
Istanbul

Türk Gençler Sultanahmet’te Barış Etkinliği Düzenledi

Google News

Son Dakika

Tarihin ve kültürün yapı taşlarından biri olan ve birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul’da gerçekleşen etkinlik, Barış ve Savaşın Durdurulması Bildirgesi (DPCW) liderliğinde Uluslarası Barış Gençlik Grubu (IPYG) ve HWPL iş birliğiyle yapıldı. Etkinlikte Sultanahmet ve Ayasofya gibi tarihi güzelliklerin bir arayada olduğu meydanda dünyanın çeşitli yerlerinden turistler ve Türk vatandaşlarla parmak izi etkinliği yapıldı. Katılımcılar Türk bayrağını boyayıp, barış kampanyasına desteklerini gösterdiler. Türkiye ile eş zamanlı olarak ayrıca dünyanın birçok noktasında da benzer etkinlikler gerçekleştirildi.

DPCW’nin önemini belirten Man Hee Lee, “DPCW, küresel vatandaşların iradesini temsil ediyor. Toplumlar barış altında olmak ve barış içinde bir arada yaşamak istiyor. Bu deklarasyon da herkesin barış inşa etmesini savunuyor. DPCW'nin 10 ve 38 maddeden oluşan deklarasyonu, tüm dünya toplumlarının barış içinde yaşaması için temel oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

DPWC deklarasyonunun kökeni 150 bin kişinin Barış Mektubu Kampanyası’na destek çağrısında bulunduğu ve katıldığı Güney Kore’ye dayanıyor. Deklarasyonda dünya üzerinde birçok bölgede devam eden çatışmaların uluslararası işbirliği ile çözüme kavuşturulması ele alınıyor. Ayrıca dünya barışının sağlanması ve barış kültürünün yaygınlaşması için uluslararası hukukun uygulanmasının kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler