Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Türk fındığı valizini topladı!

İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Muzaffer Taviloğlu’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Taviloğlu, “Geleneksel pazarların dışında yeni pazarlar bularak fındık ihracatımızı artırmalıyız. Hindistan pazarını çok önemsiyoruz. Çin, büyük pazar ancak Çin’de devlet eliyle çözülmesi gereken problemler var, önceliğimiz Hindistan pazarı ve geleneksel pazarlar haricinde yeni pazarlar oluşturmak olmalı” dedi

Google News

Son Dakika

İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Muzaffer Taviloğlu’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Taviloğlu, “Geleneksel pazarların dışında yeni pazarlar bularak fındık ihracatımızı artırmalıyız. Hindistan pazarını çok önemsiyoruz. Çin, büyük pazar ancak Çin’de devlet eliyle çözülmesi gereken problemler var, önceliğimiz Hindistan pazarı ve geleneksel pazarlar haricinde yeni pazarlar oluşturmak olmalı” dedi

İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Muzaffer Taviloğlu, Türk fındığının yeni pazarlara girmesi gerektiğini belirtti. Taviloğlu, “Bunun için maliyetleri düşürmek üretimi artırmak yeni pazar arayışına girmemiz gerekiyor. Hindistan, Türkiye için yakın gelecekte gerekenleri yapmayı başarırsak büyük bir pazar haline gelebilir” dedi.

AVRUPA’DA KRİZ

Taviloğlu, “Bu sezon Türkiye olarak tüm zorluklara rağmen Avrupa’da enerji krizine ve resesyon gelişmelerine rağmen, 300-310 bin ton iç fındık ihracatımızın gerçekleşeceğine inanıyorum. Türk fındığını özellikle Hindistan pazarında daha yoğun bulundurmak için çalışmalar sürüyor” diye konuştu. Taviloğlu, ihracat pazarlarının genişlemesi adına hem İstanbul İhracatçılar Birliği’nin hem de Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin ortak çalışmaları olduğunu dile getirdi.

ÇOĞU DÜŞTÜ FINDIK ARTTI

Taviloğlu, badem, kaju gibi diğer yemişlerin fiyatlarında artan üretimle birlikte düşüş olduğunu ancak fındıkta durumun tam tersi olduğunu da ifade etti. Taviloğlu, “Bu konuda elbette tüm çalışmalara destek oluruz. Bu sağladığımızda ülkemize döviz girdisinin daha da artacağını biliyoruz ancak çikolata üretimi konusunda başka çalışmalar yapmak gerekir. İkisi birbirinden çok farklı alanlar. Bu konuda da tıpkı ABD’de olduğu gibi tarım ve gıda iş kollarını birbirinden ayırmamız ve her iki alanda da uzmanlaşmamız şart” diye konuştu.

TÜRK FINDIĞI VALİZİNİ TOPLADI

Taviloğlu,  yeni pazarlara yönelik çalışmalara değinerek, “İhracatçılar olarak, Hindistan pazarını ağırlık vereceğiz. Fındığın bu ülkede çikolata için değil ama pastane ürünleri için pazar bulabileceğini biliyoruz. İhracatçılar olarak bu ülkede Avrupa standartlarında yaşayan kesimi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde Hindistan pazarının Türk fındığı için fırsat yaratması bekleniyoruz” diye konuştu.

REKABET ZOR

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) elindeki fındık stoku ile İtalya’nın rekoltesinin 2.5 katı bir güce sahip olduğunu belirten İFMİB Başkanı, “TMO aslında dünya fındık pazarını yönetecek güçte. Bizim pazarda oluşan yeni durumu gözeterek yeni bir ulusal fındık stratejisi oluşturmamız lazım.” ifadelerini kullandı. Bu sözler üzerine Taviloğlu’na “Fındıkta savaş yeni başlıyor diyebilir miyiz?” diye sorduğumuzda, “Evet, farklı bir strateji lazım. Bizde üretici ‘Tele-çiftçi.’ Bahçesinde yaşayan üretici oranı Karadeniz’de yüzde 20-30’larda. Şehirde yaşıyor. Hasat zamanı bahçeye giriyor. Verim düşük. Bu şartlarla rekabet zor. Batı bölgelerimizde gerçek anlamda çiftçi daha fazla” uyarısında bulundu.

TMO, DÜNYA PAZARINI YÖNETEBİLİR

İtalya’nın Türkiye’den fındık ithal etmesiyle ilgili sürecin değiştiğine dikkat çeken Taviloğlu, “Bu sene, Avrupalı alıcı, eylül-ekim ayında her zaman aldığı fındığı almadı. Çünkü, ellerindeki stoku eritmek istediler ve oluşacak talebi beklediler. Bu da piyasada bir değişim yaşattı. Aslında neredeyse her zaman aldıkları miktarda fındığı Türkiye’den farklı zamanda alacaklar” şeklinde konuştu.

Lisanslı depoculuğun oldukça önemli olduğunu ancak doğru kullanım konusunda iyi tanıtım yapılması gerektiğine dikkat çeken Taviloğlu, TMO’nun dünya fındık pazarını yönetecek güçte olduğunu da ifade etti.

FINDIKTA 1 MİLYON TON ÜRETİM SAĞLAYABİLİRİZ

Taviloğlu, özellikle Karadeniz’de fındık bahçelerinde toplulaştırma yapılması gerektiğini ve üretimin de profesyonelleşmesi gerektiğini belirterek, iyi tarım uygulamalarının geleceği konusunda da ümitli olduğunu söyledi. Taviloğlu, “Türkiye rekoltesine baktığınızda son 10 yılın ortalaması 600 bin ton kabuklu olduğunu göreceksiniz. Bu, sadece yeni dikim alanlarında değil, aynı zamanda mevcut bahçelerin ıslahıyla, verimliliklerin arttırılması olacak. Samsun, Batı Karadeniz ve Güney Marmara’da iyi tarım uygulamaları oldukça yaygınlaştı ve verim de oldukça arttı. Yakın gelecekte üreticimizin 1 milyon tonları kesinlikle bulacağını düşünüyorum. Türkiye olarak fındıkta kazanımlarımızı korumalıyız. Fındıkta ülkemize giren dövizin artması için katma değerli ürünler üreterek ülkemize giren dövizi artırmalıyız. Bunun yolu, Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaktan, fındıkta lisanslı depoları kurmaktan, maliyetleri düşürmekten, üretimi artırmaktan, geleneksel pazarlar dışında yeni pazarlar bulmaktan geçiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler