fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Tüm Köy Sen: "Maliyeti Taban Fiyatı Yaptılar"

Tüm Köy Sen: “Maliyeti Taban Fiyatı Yaptılar”

Tüm Köy Sen Giresun Temsilciliği açıklanan 22 TL fiyat hakkında eleştirilerde bulundu. 22 TL’nin maliyet olduğunu ve yine üreticinin mağdur edildiğini ifade etti.

Fındık üreticilerinin fındık fiyatı açıklaması beklentisinin hüsranla son bulduğunu belirten Tüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara, “Her yıl aynı oyun oynanıyor. Kimileri maliyet hesabı yapmadan 20-25 TL arası fiyat talep etti. Neden bu fiyatı istiyorsunuz sorusuna maliyeti şu kadar, satış fiyatı da bu olmalı, demedi. Algı yaratılarak herkes üretici lehine çalışmış oldu.” cümleleriyle 20-25 TL arasında fiyat isteyenleri eleştirdi.

“22 TL Müjde Olarak Sunulmaya Çalışılıyor”

İktidarın fındık politikasının tarım ve gıda tekellerinin çıkarına olduğunun altını çizen Kara, “Tüm Köy Sen olarak geçen yıl fındık üretim maliyetini 16.52 TL hesaplamış, satış fiyatının da en az 25 TL olması gerektiğini belirtmiştik. Sezon sonunda dediğimiz fiyattan fındık alındı. Bu yıl da 22 TL maliyet hesabı yaptık, en az 28.5 TL satış fiyatı olmalı dedik. Ne yazık ki, tarım ve gıda tekellerinin çıkarına göre hareket eden hükümet, maliyet fiyatını taban fiyat olarak açıkladı. Fındık fiyatı 27 TL ‘ye kadar çıktığı halde, müdahale ile 18TL’ye kadar düşürüldü ve 22 TL müjde olarak sunulmaya çalışıyor. İktidar her yıl üretici köylüyü mağdur eden politikasını sürdürmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Fındık Fiyatının 30 TL’yi Göreceğini Biliyoruz”

Açıklanan tahmini rekoltenin doğru olmadığını belirten Kara, “Her yıl rekolte aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Rekolte yüksek gösterilerek üretici sözde tedirgin edilmek isteniyor. Zaman zaman da yurt dışı fındıklarını abartıyorlar. Fındık fiyatının 30 TL’yi göreceğini biliyoruz. İktidar tarım ve gıda tekellerine hizmet amacıyla düşük fiyat açıkladı. Bir süre ucuz fındık alımlarını sağlamak istiyor. Ekonomik krizin yükü işçi emekçilere yıkan hükümet, tarım ürünlerinde de üreticiyi yoksullaştıran adımlarını devam ettiriyor.” şeklinde konuştu.

Üreticilere Örgütlenme Çağrısı

Kara, üreticelere seslenerek, “Hükümet tarım ve gıda şirketlerinden yana olduğunu yeniden belli etti. Ürünümüze ve emeğimize sahip çıkmalıyız. Belki köylerde fındığımızı uzun süre bekletme olanağı olmayacak, borçlarımız var. Fındığı satmak zorundayız. Ancak satma konusunda ne kadar geciktirirsek ürünümüz değerini bulacaktır. Artık sendikada örgütlenmek ve en azından köy kooperatifleri kurarak ürünümüzü birlikte pazarlamaya başlamamız gerekiyor. Bizler kenetlenmezsek, iktidar da tarım ve gıda tekelleri de ürünümüze ve emeğimize değerini vermeyecekler.” üreticilere örgütlenmeleri gerektiğini söyledi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

59 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
59 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Y b
Y b
1 Ağustos 2020 12:52

Millet bekletsin 30-35 e satsın diyor. ben bekletirim bende sorun yok 4-5 yıldır satmıyorum , borcu olanın canı cıksın diyor. 30 tl yapsa herkez eşit satsa daha faydalı olmazmı. Hersey iki katı olmuş her gün fiyatlar değişiyor sen 22 tl ye sevin. BU KONUYU BİR DÜŞÜN.

Hidayet Selman Karakullukcu
29 Temmuz 2020 15:15

Ecevit dönemini hatırlayın 25 kuruş zam yapılıyordu o dönemleri ne çabuk unutttnuz 22 tl gayet iyi bundan aşa düşmesin yeter bekleyen 30 da satar borcu olmayan emanete vericene evinde şaklasın 35 de satarsın çözüm bu

Ertuğrul Gazi
Ertuğrul Gazi
Reply to  Hidayet Selman Karakullukcu
29 Temmuz 2020 20:47

Alp Arslan dönemini hatırlayın laf edenin boğazını kesiyolardı o dönemleri ne çabuk unutttnuz 22tl gayet iyi bundan aşa düşmesin yeter bekleyen 30 da satar borcu olmayan emanete vericene evinde şaklasın 35 de satarsın ÇÖZÜM bu