Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

TÜİK Ve Arslantürk’e Tepki

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TÜİK’in 700 bin ton fındık rekoltesi açıklamasına tepki gösterdi. Akça’nın tepki gösterdiği bir başka isim ise Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk oldu. Arslantürk’ün geçen sene ‘20 TL üreticiyi mutlu eder’ açıklaması yaptığını belirten Akça bu sene de 25 TL fiyat istemesine sert çıktı.

Google News

Son Dakika

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça’nın açıklamaları şu şekilde: “TÜİK fındıktaki kartel ve onun işbirlikçileriyle beraber bu ülkeye ihanet ediyor. Rekolte açıklamasını TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü yapıyor. Bunu, hangi veriyle, hangi elemanla yaptığı çalışmayla açıklıyor belli değil. Çünkü fındığın rekoltesi temmuz ayında Tarım İl Müdürlüklerinin öncülüğünde belirlenen komisyon tarafından resmi olarak açıklanıyor. Bundan başka hiçbir resmi kurum rekolte açıklama yetkisine sahip değildir.

TÜİK KİMLERLE İŞ TUTUYOR

TÜİK kime hizmet ediyor belli değil. Tekelcilere mi hizmet ediyor belli değil. Bu bir ihanet açıklamasıdır. Bu rekolte açıklaması 800 bin ton rekolte açıklayan Uluslararası Kuruyemiş ve Kuru Meyve Konseyi’nin (INC) açıklamasından daha feci bir açıklamadır. Uluslararası Kuruyemiş ve Kuru Meyve Konseyi’nin (INC) kimin kontrolündü olduğu bellidir. Peki ya TÜİK kimler için çalışıyor. Kimlerin garantörlüğünü yaparak rekolte belirliyor. Onlar kendileri açısından haklı ama sen TÜİK olarak bir devlet kuruluşusun. Her sene çıkıp üstüne vazife olamayan rekolte belirleyecek hangi elemanın var.

REKOLTE İÇİN SAHA ARAŞTIRMASI GEREKİR

Rekolte için ziraat mühendisleri en az 1-1.5 ay saha da çalışıyor. TÜİK hangi elemanı çalıştırdı, hangi sahaya gitti ve hangi kriterleri belirledi. Fındığın üstünden bir sürü badire geçmiş. Kuraklık olmuş, dolu olmuş. Daha dökülecek fındık var. Bizim elimizde de veriler ama rekolte açıklaması yapmıyoruz. Rekolte Tarım İl Müdürlüğü tarafından açıklanacağı için bizim açıklamamız şık ve etik olmaz. Çünkü bu sefer kendimizle tezada düşmüş oluruz.

UFK BAŞKANI BU ÜLKEYE HİZMET ETMİYOR

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk de fındık rekoltesini 800 bin ton olarak açıklamış ve fiyat beklentilerinin 25 TL olduğunu söylemiş. Bunun da üreticiyi mutlu edeceğini ifade etmiş. Geçen sene de 20 TL’nin üreticiyi mutlu edeceğin söyleyebilmişti. O zaman da tepki göstermiştik. Fındığa taban fiyat olarak 25 TL diyenlerin kime hizmet ettiğini biliyoruz. İlk 500 firma araştırmasında Karadeniz Bölgesi’nde en büyük sıçramayı gösteren bu kişinin firmasıydı. Geçen seneye göre 194 basamak sıçrama yaptı. Kime hizmet ettiğini görüyoruz.

25 TL DİLEREK GERÇEK YÜZLERİNİ GÖSTERDİLER

Bunlar daha önce ‘bu fındık ne kadar çok olursa bizim satmakla bir problemimiz yok fındık ne olursa olsun biz satarız’ diyenler. Ama şimdi fındık rekoltesi 800 bin ton deyip fındığın fiyatında 25 TL’nin yeterli olacağını da söyleyen bunlar. Bu ülkenin içindeki iş birlikçiler, tekelciler bu ülkeye ihanet ediyorsa bu söylemi söyleyenler iki katı ihanet ediyorlar. Çünkü bunlar neyin ne olduğunu herkesten iyi biliyorlar. Tatlı açıklamalarıyla insanları ikna etmeye çalışanlar şimdi gerçek yüzünü bize gösterdiler. Kendi ufak menfaatleri için üretici üzerinden milyonlarca dolar  kazandırmak için mücadele ediyorlar.

FINDIK EN AZ 30 TL OLMALIDIR

Fındık 25 TL olsun diyen bu Fındık Konseyi Başkanı hem üreticinin hem ülkesinin hakkını savunan insan değildir. Biz bunu açıklamayı kabul etmiyoruz ve fiyatın en az fiyatın 30 TL olması gerektiğini ifade ediyoruz. Çünkü, Cumhurbaşkanı’nın diğer tarım ürünlerine vermiş olduğu artış ortadadır. Bu artış aynı şekilde fındığa da verilmelidir. Fındık sadece bir tarım ürünü değildir. Üstüne basa basa söylüyorum ülkemize döviz girdisi sağlayan en önemli tarım ürünüdür. Ordu’da veya Karadeniz bölgesinde İSO İLK 500’de olan bir çok fındık firması vardır. Bunun göstergesi fındık önemli bir meta olduğudur. Bu ürünün iyi değerlendirilmesi ve hakkının da teslim edilmesi gerekir. UFK başkanın açıklamalarının art niyetli olduğunu ve ağa babalarından almış oldukları talimat doğrultusunda yapıldığını düşünüyorum.”

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler