fbpx
Fındık Trabzon'dan Çin'e İhracat Yüzde 48 Arttı !

Trabzon’dan Çin’e İhracat Yüzde 48 Arttı !

Trabzon’dan yılın ocak-ağustos döneminde Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilen ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak 21 milyon 592 bin dolara ulaştı.

Dış satımda 19 milyon 213 bin 160 dolarla fındık ve mamulleri ilk sırada yer aldı .

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu:

Trabzon Çin Halk Cumhuriyeti ile dış ticaretini geliştirme noktasında çok büyük başarı gösterdi

Trabzon’dan Çin Halk Cumhuriyeti’ne yılın 8 aylık döneminde 21 milyon 592 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden derlediği bilgiye göre, Trabzon’dan ocak-ağustos döneminde Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artış gösterdi.

Geçen yıl söz konusu dönemde bu ülkeye yapılan ihracat 14 milyon 557 bin dolar iken bu yıl 21 milyon 592 bin dolara yükseldi.

Trabzon’dan Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilen ürünlerde fındık ve mamulleri başı çekti. Bu dönemde Çin Halk Cumhuriyetine 2 bin 669 tonluk fındık ve mamulleri ihraç edilerek 19 milyon 213 bin dolar gelir elde edildi.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yapılan açıklamada, Trabzon’dan Çin Halk Cumhuriyetine fındık, mermer, nargile tütünü ve elektrikli ısıtıcı ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin gerek nüfus büyüklüğünün oluşturduğu tüketim potansiyeli gerekse dünyanın ikinci ithalatçı ülkesi olmasından dolayı devasa bir pazar olduğunu vurgulayan Kalyoncu,

Özellikle gıda ürünleri grubunda en önemli ihraç ürünümüz olan fındığın Çin Halk Cumhuriyeti’ne daha fazla miktarda ihraç edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında yaş meyve sebze ve Trabzon ve bölgemizin çok kaliteli ve leziz ürünleri olan süt ürünleri grubundan peynir ve dondurulmuş balığın da bu ülke piyasasında çok büyük rağbet göreceğine inanıyoruz.” diye belirtti.

Bölge ihracatçılarının tüm sektörlerde Çin pazarından daha fazla pay alması için tanıtım ve ticaret heyeti faaliyetlerine ağırlık vereceklerini belirten Kalyoncu,

Trabzon Çin Halk Cumhuriyeti ile dış ticaretini geliştirme noktasında çok büyük başarı gösterdi. Trabzon’da üretilen elektrikli ısıtıcı gibi sanayi ürününün dahi Çin Halk Cumhuriyetine ihraç edilmesi büyük bir başarı hikayesidir.

Önümüzdeki dönemde bu başarıyı örnek alacak diğer ihracatçılarımızın da bu pazara odaklanacaklarını umut ediyoruz.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yaşar EnginEkrem Kalfa Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Yaşar Engin
Ziyaretçi

ıhracat arttı fındık fiyatı düştü allah hepinizin belasını versin

Ekrem Kalfa
Ziyaretçi

Az dahada fazla olmalı ve bunu TMO ve fiskobirlik yapmalı.Yabancılara ve yerli yabancılarada 3 ün 1 de vermeyin babayı verin ok?