fbpx
Ekonomi Trabzon da Kenevir Üretmeli

Trabzon da Kenevir Üretmeli

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU kenevir üreten iller arasına Trabzon da eklenmelidir.Başkan Eyüpoğlu Çiftçilerimizden kurumumuza talepler geliyor. Üretim izni alan iller arasına dahil edilmesi gerekmektedir. Çiftçilerimizin üretimin her alanında daki üretim bilgisi ve çalışma azmi göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye’nin en kaliteli Tütününü üretmiş olan çalışkan Trabzon çiftçileri sanayi için kenevir üretimine taliptir.

Eyüpoğlu; Kenevirin lifleri başta sicim, ip, urgan ve kumaş üretiminin önemli hammaddesiydi. Osmanlı donanmasının ihtiyacı olan urgan, halat gibi malzemelerin çoğu da kendirden yapılmaktaydı. Osmanlı topraklarında kenevir daha çok bölgemizde ekilirdi. Trabzon’da 1554’te 345 bin 794 kilo, Akçaabat’ta 1554’te 349 bin 858 kilo kenevir üretilmekteydi.

Bugün izin verilen iller arasına alınmamız kimyasal ilaca ihtiyaç duyulmadan üretilebilen izinli kenevir yetiştiriciliği ile çiftçilerimizin gelir seviyeleri yükselecektir. 2017’de 4 milyar doları bulan endüstriyel kenevir pazarının, 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor bizler çiftçilerimizin bu pazara ortak olmasını istiyoruz.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments