fbpx
Fındık TMO'ya İlgi Arttı!

TMO’ya İlgi Arttı!

Ordu’da 21 Ağustos tarihinde başlayan TMO’nun fındık alımı devam ederken, mahsullerini satan üreticilerin hesaplarına paraları cuma gününden itibaren yatmaya başladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TOZB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ödenmeye başlanan paraların üreticiler için oldukça önemli olduğunu belirterek,

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımı, 21 Ağustos itibariyle başlamış oldu. Cuma günü itibariyle de, o tarihten itibaren fındıklarını veren üreticilerimizin hesaplarına 11.2 milyon TL bedelleri yatmış oldu.

Bu önemliydi, yaklaşık 10 gün sonra hesaplara paraları yatmış oldu. Bu tarihte ödenen paralar üreticilerimiz için önemli çünkü üreticilerimiz bahçeden yeni çıktı, bu paraya da ihtiyaçları vardı. Ödemeler yattı, üreticilerimiz hesaplarından paralarını çekecekler” diye konuştu.

Soydan, serbest piyasada gün geçtikçe düşen ve bugün itibariyle 14 lira civarında seyreden fındık fiyatlarının, TMO’ya olan ilgiyi daha da arttırdığına değinerek,

Üreticilerimizde ilgi ve alaka fazlalaştı. Özellikle serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesinden dolayı TMO’ya yoğunluk daha da arttı.

Buradaki üreticilerimiz ve personelle görüştüğümüzde alımların normal bir şekilde devam ettiğini gördük, üreticilerimiz de bu alımlardan memnun. Günlük getirdikleri fındıklarını yüksek oranlar veriyorlar”diye konuştu.

Soydan, geri dönme olaylarının nem oranının yüksek olmasından kaynakladığını bildirerek, üreticilerin mahsullerini daha iyi kurutmaları gerektiğini ifade etti.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO’nun devrede olmaması durumunda serbest piyasa fiyatlarının, şimdikinden daha da düşük olabileceğinei vurgulayarak,

TMO fındık almamış olsa, bugün daha kötü rakamları serbest piyasada konuşmuş olacaktık. Serbest piyasada 16 liradan başlayan fiyatlar bugün itibari ile 14 liraya ve hatta daha altına düştü. Bu olumlu bir fiyat değil.

Serbest piyasa koşulları üreticiye cevap vermiyor, üreticinin hakkını ve emeğini vermiyor. O yüzden TMO’nun devreye girmesi önemliydi ve bu sene hasat döneminden önce gerçekleşmiş oldu” ifadelerine yer verdi.

Ordu’da şuanda Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde alımların sürdüğünü anımsatan Soydan, 9 Eylül itibariyle de Gölköy, Kumru, Akkuş, Kabataş ilçelerinde de alımların başlayacağını sözlerine ekledi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir