Salı, Kasım 30, 2021
8.4 C
Istanbul

TMO’nun değil tüccarların önünde kuyruk oluştu!

Google News

Son Dakika

Fındık sezonu hareketli günler yaşıyor. Sezon başında serbest piyasada kilogramı 26 liraya kadar alıcı bulan Giresun kalite yağlı fındığın kilogramı 24 liraya hatta 23 liraya kadar geriledi. Öte yandan fındık üreticileri bu sene TMO’dan ziyade tüccarlara fındık satmayı tercih etti. TMO’nun kriterleri ve parayı geç vereceğini açıklaması bu durumun sebeplerinden.

Sezon başında serbest piyasada kilogramı 26 liraya kadar alıcı bulan Giresun kalite yağlı fındığın kilogramı 24 liraya hatta 23 liraya kadar geriledi. Fındık fiyatındaki düşüşün üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisi yerine serbest piyasayı tercih etmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Tabi bu durumunda birçok nedeni var.

“SERBEST PİYASANIN TOPARLANMASI İÇİN FINDIK ÜRETİCİLERİ TMO’YU TERCİH ETMELİ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, TMO alım merkezleri önünde uzun uzadıya kuyruk oluşmasını beklerken, anlam veremedikleri bir şekilde serbest piyasaya aşırı bir arz olduğunu ifade etti. Bölük, üreticilerden serbest piyasasın toparlanması ve kendi kazançları için TMO’yu tercih etmelerini istedi.

“FINDIĞIN ÇOĞU SERBEST PİYASADA ALINIP SATILIYOR”

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, serbest piyasada fındık fiyatlarının aşırı arz ve dünya fındığının yüzde 30’u alan ve işeyen Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurarak, iç fındık alımına yönelmesinden kaynakladığını ifade etti. 25.5 ila 26 liradan sezona başlayan serbest piyasadaki düşüşün doğal bir sonuç olduğunu söyleyen Bölük, serbest piyasaya aşırı bir arz olduğunu, ancak aşırı arzı karşılayacak bir talebin bulunmadığını kaydetti. Devlet adına müdahil yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne aşırı bir talep olmadığının altını çizen Bölük, “Şu anda işlem gören fındıkların çoğu serbest piyasada alınıp, satılıyor. Fiyatların gevşemesi bu tablo karşısında normal, inşallah daha fazla gevşemez” dedi.

FERRERO İÇ FINDIK ALIMINA BAŞLAYACAK

Dünyada ve Türkiye’de en güçlü alıcı olan Ferrero’nun kabuklu fındık alımına ara verdiği yönünde kendilerinin de duyum alığını aktaran Borsa Başkanı Bölük, “Ferrero’nun kabuklu fındık alımını bitirip, iç fındık alımına başlayacağı konuşuluyor. Sonuçta özel sektör” şeklinde görüş belirtti. Bölük, sanayicilerin ise iç fındık için depoları fazlasıyla doldurduğunu sözlerine ekledi.

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler