Salı, Ekim 4, 2022
8.4 C
Istanbul

TMO’dan üreticilere fındık açıklaması!

Ordu’da fındık alımına yoğun bir şekilde devam eden TMO’dan yapılan açıklamada, şuana kadar 120 bin ton fındık için randevu alındığı belirtilerek, Piyasada, TMO fiyatlarının altında verilen fiyatlara üreticilerin itibar etmemeleri istendi.

Google News

Son Dakika

Ordu’da fındık alımına yoğun bir şekilde devam eden TMO’dan yapılan açıklamada, şuana kadar 120 bin ton fındık için randevu alındığı belirtilerek, Piyasada, TMO fiyatlarının altında verilen fiyatlara üreticilerin itibar etmemeleri istendi.

Serbest piyasadaki fiyatın düşük olması nedeniyle üreticilerin TMO’ya ilgisi artarak devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 50 Randıman levant kalite fındığın 52 liradan almaya devam ettiği Ordu’da 14 ilçede fındık alımına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Şuana kadar 120 bin ton fındık alımı gerçekleştiğini duyuran Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi;

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu fiyatlar doğrultusunda kabuklu fındık alımlarına başlayan TMO, üreticilerimiz lehine piyasa oluşmasını amaçlamaktadır.

Kabuklu fındıkta; 22 Ağustos’ta başlayan alımlarımız bugünkü tarih itibariyle 43 noktada devam etmekte olup üreticilerimiz alım başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 120 bin ton ürün için randevu oluşturmuşlardır.

Üreticilerimizden TMO’ya yoğun bir teveccüh olup randevuların artışına göre gerektiğinde ilave alım noktaları ve ekipler açılmaktadır.

Piyasada, TMO fiyatlarının altında verilen fiyatlara üreticilerimizin itibar etmemeleri ve randevularını alarak TMO alım kriterlerine uygun şekilde hazırladıkları ürünleri, randevu aldıkları günde TMO’ya getirmeleri, piyasanın sağlıklı oluşması açısından önem arz etmektedir.

Alımlarımızın yoğunlaşarak devam etmesi beklenmekle birlikte, son dönemde bazı sanayicilerin piyasanın tamamen TMO üzerinden dönmesi yönünde söylemleri gündeme gelmektedir.

Sermayesinin tamamı kamuya ait olan TMO, piyasadaki bütün ürünü almaya yönelik imkan ve hazırlığa haizdir. Ancak almış olduğu ürünleri önceki dönemlerde de yaptığı üzere Ülkemiz ve Kurum menfaatleri doğrultusunda maliyet kalemlerinin tamamı ile iç ve dış piyasalar da dikkate alınmak suretiyle belirlenecek fiyatlarla, alımlar tamamlandıktan sonra ve ihtiyaç olması halinde satışa sunacaktır.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler