fbpx
Fındık TMO Yanlış Randımanla Üreticiyi Zarar Ettiriyor!

TMO Yanlış Randımanla Üreticiyi Zarar Ettiriyor!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımına ilişkin yaptığı yanlış uygulamaları dile getirerek, üreticinin çeşitli hatalar nedeniyle mağdur edildiğini vurguladı.

TMO’nun yaptığı hatalı yaklaşımlarının üreticiyi tüccara yönelttiğini de belirten Kaya, yapılan yanlış randıman tespitleri nedeniyle 250 Milyon TL’nin de uçtuğunu bildirdi.

TBMM’de konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Kaya,

TMO’nun randıman belirleme uygulamasında büyük bir sıkıntı olduğunu tespit ettik. TMO küçük boyutlu ama tam dolu fındığı, kabuğu çatlak fındığı ve siyah lekeli fındığı da buruşuk fındık sınıfına katmaktadır.

Tüccar ise bunları sağlam iç sağmakta, sadece olgunlaşmasını tamamlamayan fındıkları buruşuk saymaktadır.

Dolayısıyla aynı bahçeden toplanan, aynı harmanda kurutulan, aynı çuvalla satışa götürülen fındık TMO’da 48 randıman olarak belirlerken, tüccarda 51,52 hatta 53 randıman olarak hesaplanabilmektedir.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda TMO’nun aldığı tüm fındıkların randımanını eksik tespit ettiği, bu eksik tespitin 3,4 hatta 5 randımana kadar çıktığı ve üreticin bu nedenle büyük zarara uğratıldığını tespit ettik.

Fındıkta randıman demek para demektir. Bugün 1 randıman fındık yaklaşık 33 kuruşa karşılık gelmektedir. 3 randıman 1 lira 5 randıman 1,5 lira demektir. TMO, üreticiden aldığı her 1 kg fındığın fiyatını 1-1.5 lira eksik belirlemekte üreticiyi mağdur etmektedir” diye belirtti.

Kaya, konuşmasını şu şekilde devam etti ;

TMO’ya 1 ton fındık getiren üretici eksik randıman tespiti nedeniyle bin ila bin 500 TL arasında zarar etmekte, haksızlığa uğramaktadır. TMO bu yıl ortalama 180 bin ton fındık almayı hedeflemektedir. Kiloda 1-1,5 TL.

Üreticinin kaybı 180 bin tonda yaklaşık 225 milyon TL eski parayla 225 trilyon demektir. Üreticin cebine girmesi gereken bu para üreticinin hakkıdır, emeğidir, alın teridir.

TMO’nun yanlış randıman tespiti nedeniyle üreticinin mağdur edilmesini, birilerinin üreticinin sırtından haksız kazanç sağlamasını kabul edemiyoruz.

Ve Üreticimiz adına soruyoruz; fındık üreticimizin hakkı olan bu para kimlerin cebine girmektedir?”

Fındık üreticisinin bir başka şikayetinin de ödemelerde olduğunu söyleyen Kaya, tüccarların ödemeyi peşin yapmasına rağmen TMO’nun 20 gün sonraya tarih attığını belirterek şöyle devam etti:

“Tüm bu sebepler ve sıkıntılar nedeniyle zaten zor durumdaki, ekonomik sıkıntı içindeki fındık üreticilerimiz fındığını daha düşük fiyatlarla tüccarlara satmak zorunda kalmaktadır. Türkiye fındık üretiminde dünyada 1 numaradır.

Fakat ne acıdır ki Türkiye’deki fındık fiyatlarını ve alım koşullarını maalesef piyasaya hakim olan yabancılar belirlemektedir.

Milli ürünümüz fındık gayri milli bir yapıya teslim edilmiştir. Üretici piyasaya hakim olan İtalyan Firmanın insafına terk edilmiştir.

Fındık üreticisinin tek güvencesi konumundaki TMO, üreticin elini güçlendirmek için piyasada olduğu söylenen TMO bu görevini layıkıyla yapamadığı için üreticinin mağduriyetine mağduriyet eklemektedir.

Fındığımızın hak ettiği değeri görmesi, fındık üreticimizin emeğinin karşılığını alabilmesi için daha önce hükümete defalarca çağrıda bulunduk.

Bir kez daha sesleniyoruz. Gelin Milli ürünümüz fındığımıza ve fındık üreticimize sahip çıkalım. Tüccarlardan ve yabancı kartellerden yana değil, üreticimizden yana tavır alalım. TMO’nun hatalı ve yanlış uygulamalarına bir an önce son verelim.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

13 YORUMLAR

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ErcanuzeyirHacı ŞEREF EMANETOĞLUOğuz HızlıDursun Mehmet Demir Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Boş konuşup durmayın arkadaşlar TMO fındığı en iyi şekilde alıyor en iyi fiyatida veriyor randimana gelince randımanı etkileyen kactane sebeb var size bunları anlatamam şimdi tek tek tüccar 53 randıman demiş yok 54 randıman demiş ne fiyat vermiş onu soran yok hiç TMO gelen fındığın neredeyse hepsi en yüksek fiyattan değerlendiriliyor TMO personeli elinden gelen tüm çabayı gösteriyor gelen findigida en adil şekilde değerlendiriyor devlet memuruyla parasıyla üreticiye sahip çıkıyor neyin kafasını yaşıyorsunuz boş boş konuşup.

uzeyir
Ziyaretçi
uzeyir

HE BUNLARI YAZDIM DIYE ZANNETMEYIN KI , FINDIK 16 KUSUR FIYAT BENI MEMNUN EDIYOR, ASLA FIYATTAN MEMNUN DEGILIM!

FINDIK FIYATI KESINLIKLE VE KESINLIKLE 20 ILA 25 ARASINDA OLMALIYDI,

uzeyir
Ziyaretçi
uzeyir

Fındık üreten herkez randıman hesabını bilir,

Bilmiyorsa o onun aptallığı, öğrensin,

ben sadece bir ton fındık üretiyorum, fındığımi satmadan önce evde kendim randimanima bakarım,

Bunu herkez yapabilir ve yapmalı,

Burada yalan yanlış haberler ile bu milleti tüccarlara ezdirmeyin lütfen,

Buraya fındık üreticisi olmayanların da konu hakkında bilgi sahibi olmadan, sadece muhalefet olsun diye yorum bırakmaları da uygun değil,

Herkez doğruyu yazsın,

uzeyir
Ziyaretçi
uzeyir

NEYIN PESINDESINIZ ARKADAS?

TMO RANDIMAN BAKIP FINDIĞI DEGERINDE ALIYOR,

PEKII YA TÜCCAR, HIC RANDIMAN BAKIYOR MU? HAYIR!, HIC RANDIMAN BAKMADAN FINDIĞI 14 LIRADAN ALIYOR,

HÂL BÖYLE IKEN SIZ NEYIN PESINDESINIZ???

uzeyir
Ziyaretçi
uzeyir

NEYIN PESINDESINIZ ARKADAS,

TMO RANDIMAN BAKIYOR VE FINDIGI DEGERINDE ALIYOR,

YA TUCCAR? HIC RANDIMAN BAKMADAN FINDIGINI 14 LIRADAN ALIYOR YA,

SIZ BU YAZIYLA BETON PESINDESINIZ?

Hacı ŞEREF EMANETOĞLU
Ziyaretçi
Hacı ŞEREF EMANETOĞLU

TMO daki randuman düşüklüğünün bazı çevrelerde söylentileri randumanı düşük gösterip milleti tüccarın kucağına itmektedir bazı çevreler bunu TMO nun bilinçli yaptığını söylüyorlar çünkü cumhurbaşkanın oğlu Ferrari yle ortak olduğunu düşünüyorlar
sebepler bunun içinmiş diyorlar.Sayın cumhur başkanımıza sesleniyoruz bu haksızlık ları ortadan kaldırcağına inanıyoruz.Cumhur başkanım haksızlığa tahammül edemez.CUMHUR BAŞKANIMA SAYGILAR.

Oğuz Hızlı
Ziyaretçi

Bi de şöyle düşünelim randımanı belirleyen kişi tuccarla çay icmisligi varsa veya yemek yemişligi falan aklımda deli düşünceler randıman meselesi hani…

Dursun Mehmet Demir
Ziyaretçi

Erzurumluyu karadenize randımancı atarsanız işte böyle olur…

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Ne olmuş atamissa Karadenizli arkadaş fındık getirdinde almadimi değeri neyse vermedimi TMO nun eksperleri eniyi şekilde değerlendirip en adil şekilde fiyatını veriyor ne apsin memurlar gelen fındığa hiç bakmasın versin en yüksek fiyatı alsin atsın içeri öylemi akıllı olun devlet en iyi şekilde fındığı alıyor en iyi parayida veriyor.

Murat Kemaloğlu
Ziyaretçi

randıman belirleyen eksperlerin ne derece işin uzmanı oldukları bence soru işareti

Sinan Elibol
Ziyaretçi

Fisko da 54-55gelen randımanım
Tmo da 50 yi geçmedi
Tüccarda 52 yi
Haram olsun hepsine

Mahmut Polat
Ziyaretçi

Ha şöyle bi işe yarayin laf olsun diye muhalefetlik yapmayın..

Murat Yüksel
Ziyaretçi

Üreticiye ettiriyor doğrudur