Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

“TMO Üreticinin elini kolunu kırmıştır!”

Google News

Son Dakika

Giresun Zıraat Odası Başkanı Karan; “TMO’nun 2020 fındık alım kampanyasını 31 Aralık’ta kapatacağını açıklaması, fındık fiyatını düşürmeye çalışanların elini güçlendirirken, üreticinin elini kolunu kırmıştır.”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık fiyatının düşüşe geçtiği bir dönemde Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Trabzon, Giresun ve Ordu’da alıcı temsilcileri ile bir araya gelerek, TMO’nun 31 Aralık 2020 tarihinde fındık alım kampanyasını sonlandıracağı yönünde açıklamalarda karşı tepkisini dile getirdi.

Karan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin birinci görevi bizim bildiğimiz tarımsal alanda Türk çiftçisinin hak ve menfaatlerini korumak, devlet adına müdahil alım görevini yerine getirmektir. Genel müdürde devlet tarafından atanmış memurdur. TMO gibi tarımsal alanda önemli bir görev üstlenen bir kurumun başındaki devlet memurunun her sezon spekülasyona açık ve bugünlerde fiyat üzerinde oyun kurulmaya çalışan fındıkla ilgili alıcıların yanında yer alırcasına boy göstermesi üreticileri üzmüştür. Bu tutum ve davranışın yanı sıra genel müdürün TMO’nun 2020 yılı fındık alım kampanyasını 31 Aralık’ta kapatacağını açıklaması da fındık fiyatını düşürmeye çalışanların elini güçlendirirken, üreticinin elini kolunu kırmıştır. TMO genel müdürü fındıkta üreticinin istikrarlı yükselişini mi yoksa alıcıların istikrarlı yükselişini mi savunmaktadır. Kaldı ki, dolar kuru yükselişini sürdürürken fındık fiyatındaki düşüşü nasıl izah eder ve açıklayabilirler” şeklinde konuştu.

5 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
NURETTİN
NURETTİN
29 Ekim 2020 14:05

TMO olmasa fındık fiyatları dahada düşerdi kaldıki fındık tmo nun ana görevi değil. Fındığın istikrarı için ne zaman bir akılcı çözüm ürettiniz, nasıl bir yenilik getirdiniz tek bildiğiniz eleştirmek, koskoca kurum seni açıklamalarına bakıp karar verecek değil. TMO her türlü ürüne aynı anda müdahale edebiliyorken siz napıyorsunuz

Davut Kürkaya
Davut Kürkaya
29 Ekim 2020 13:28

Biraz saçmalamış Ziraat Odası Başkanı, fındık alımı sonsuza kadar sürmez.31 Aralık bile çok uzun bir tarih.Hasat çoktan bitti.

Yavuz
Yavuz
29 Ekim 2020 13:16

Ne yapacak sonsuza kadar kampanya mi devam edecek. Hala urettigini vermeyen mi var? Vermeyen varsa tmo onu beklemek zorunda mi? Sirf dusmanlik icin devleti hirpalamak icin nasil bu kadar haince yazabiliyorsunuz.

Findikci
Findikci
28 Ekim 2020 18:05

Panik yapan yok bunlar panikte ikide bir oanik panik diye milleti panikletmek dertleri millet isini bilir

Ali Yazıcı
28 Ekim 2020 17:23

Saçma sapan konuşma TMO olmasa yanmıştık

Benzer Haberler