fbpx
Ekonomi TMO Sezon Sonuna Kadar Alım Yapmalı!

TMO Sezon Sonuna Kadar Alım Yapmalı!

Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, FİSKOBİRLİK’in, toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) adına alım yapmasını doğru bulduğunu açıkladı.

TMO’nun sezon sonuna kadar alım yapacağının duyurmasının serbest piyasadaki fındık fiyatlarını arttıracağını kaydeden Temiz, şu şekilde konuştu:

Her zaman vurguluyoruz, doğru taban fiyat uygulaması FİSKOBİRLİK aracılığıyla olur. TMO’nun fındık adına hiç bir fiziki ve teknik alt yapısı yoktur veya yetersizdir.

FİSKOBİRLİK’in TMO adına alım yapması olumlu bir adımdır, ancak doğru usulle alım yapması gerekir.

TMO, 650 bin ton rekolte açıklanan piyasaya, 200 bin ton fındık almak üzere girmiştir. Bu yanlıştır, tamamını almak için sezon sonuna kadar alım yapacağını açıklamalı, KOTA uygulamasını kaldırmalıdır.

FİSKOBİRLİK, TMO’nun alım merkezi olmayan ilçelerde alım merkezleri açmalıdır. FİSKOBİRLİK’in alım yapacak olması, 14,00 TL’ye düşen fiyatın daha da düşmesine mani olabilir ancak bu yeterli değildir.

TMO’nun açıkladığı fiyat, taban değil tavan fiyat etkisi oluşturmaktadır.

Ürünün tamamını alacağını, sezon sonuna kadar alım yapacağını açıklaması ve uygulaması, kotayı kaldırması halinde serbest piyasada fındık en azından 17-18 TL seviyelerine çıkacaktır.

Tekrar ifade ediyoruz ki 20,00 TL’nin altında fiyat, emperyalist sermayeye kazandırır. Üreticinin kazanması, Türkiye’nin kazanması için fiyatın en az 25,00 TL olması gerekir.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir