fbpx
Fındık TMO Genel Müdürü Güldal: Belli bir fiyat ve tarih yok

TMO Genel Müdürü Güldal: Belli bir fiyat ve tarih yok

Toprak Mahsulleri Ofisi olarak fındık satışıyla alakalı belirenen bir fiyat veya tarihin olmadığını söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık satışıyla ilgili belirlenen herhangi tarihin de fiyatın da olmadığını söyleyerek, “Sektörü, Türkiye’nin ihracatını, stoklardaki ve üreticinin elindeki miktarı, her şeyi değerlendiriyoruz. En uygun zamanda elimizdeki stoku kullanıcıların istifadesine açıp ülke menfaatine dönüşmesini sağlayacağız.” dedi.

Ahmet Güldal, TMO’nun elinde ciddi miktarda stok fındık olduğunu ve bunu kesinlikle değerlendiriceklerini ifade etti.

Güldal, Türkiye’nin özellikle un ve makarna olmak üzere buğday ürünlerinde çok ciddi ihracat yaptığına ifade ederek, “Ham madde işlenerek mamul madde haline getiriliyor ve yurt dışına ticareti yapılıyor. Unda, dünya ticaretinde bir numarayız, makarnada ikinci sıradayız. Bunlar önemli grafikler.” söyleminde bulunudu.

İç piyasada dengelerin bozulmaması, kurumun regülasyon görevinin yerine getirilmesi ve kaliteli buğday ihtiyacının giderilmesi için buğday ithal ettiklerini söyleyen Güldal, “Buğday ithalatı çok büyük bir ihtiyaçtan değil, Türkiye ticaretini yaptığı için yapılıyor.” dedi.

TMO’nun, 2019’da üretici maliyetini, enflasyonu, iç ve dış piyasa fiyatlarını dikkate alarak buğday hasadı dönemine önemli bir fiyatla başladığına dikkati çeken Güldal, şunları dile getirdi:

“2020’de hem rekoltenin olumlu seyredeceğinin gözükmesi hem de elimizde dengeli bir stokun bulunması piyasada önemli bir dalgalanma yaşanmayacağına işaret ediyor. İlk başlarda yukarılara giden fiyatlarda gerileme var, normal seyrine oturmuş durumda. Ticarete konu kısımda, Türkiye’deki fiyatlar şu an dünya fiyatlarının altında. Üretici kısmında da dünya fiyatlarının üzerinde fiyat vermiştik. Haliyle biz üreticiyi koruma, tüketiciyi de kollama noktasında hem Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hem de Toprak Mahsulleri Ofisi olarak bir regülasyon görevini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun için hem iç piyasada üretilen buğdayı değerlendirmek hem mamul maddeye dönüşüm için ihtiyaç duyulan miktarı yurt dışından tedarik etmek hem de ihracat dolayısıyla da başta ekmek fiyatları olmak üzere unlu mamullerin fiyatlarının yükselmesini önlemek için gayret ediyoruz.”

“Önceliğimiz üretici”

Güldal, bakliyat fiyatlarının normal olmayan şekilde arttığına yönelik spekülasyonlar üzerine piyasada yaptıkları incelemede, iddiaların gerçeği yansıtmadığını gördüklerini söyledi.

TMO’nun hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için çalıştığını belirten Güldal, “TMO olarak, görev alanımızdaki ürünlerle ilgili piyasa düzeni ve regülasyon görevini, bize verilen yetkiler çerçevesinde sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanmaktan çekinmiyoruz. Bunun da sonuçlarını hububatta, bakliyatta, fındıkta, üzümde, incirde, hepsinde görüyoruz. Önceliğimiz üreticidir ve üretimi artıracak mesajlar vermek, bunu fiili olarak uygulamaktır. Sonuç olarak, tüketicilerin gıda güvenliğinin sağlanması noktasında bize düşen vazifeyi yerine getirmek. Şu ana kadar TMO, bunu başarılı bir şekilde yapmıştır ve sürdürmeye devam edecektir.” dedi.

Tohum çalışmalarına işaret eden Güldal, sertifikalı tohum kullanım oranının arttığını dile getirdi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments