Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

“TMO fındıktan zarar ediyor hem de zarar veriyor”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TMO’nun elindeki fındığı 41 TL’den satarak hem zarar ettiğini, hem de piyasaya zarar ettirdiğini belirtti.

Google News

Son Dakika

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, TMO’nun elindeki fındığı 41 TL’den satarak hem zarar ettiğini, hem de piyasaya zarar ettirdiğini belirtti.

TMO’nun elindeki fındığı mayıs ayında da artış yapmayarak 41 TL’den satışa çıkarmasını değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “TMO ‘26,50 TL’ye aldığım fındığı 41 TL’ye satıyorum bunda ne var’ diyebilir ama geçek bu değil. Gerçek bambaşka.  Siz fındığı 26,50 TL’ye aldığınızda bu 3,1 dolar yapıyordu bugün ise 41 TL 2,7 dolar yapıyor.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, şu açıklamayı yaptı: “Bu konuyu biz de oda başkanları olarak kendi aramızda görüştük.  Bu ayın 15’inde gereken hazırlıkları yaptıktan sonra dosyamızı da hazırlayarak Ankara’ya giderek TMO yetkilileriyle görüşeceğiz. Fındığın bu sezon fiyatı 26,50 TL olarak açıklandığında 3,1 dolar yapıyordu. Bizim buna da itirazlarımız vardı ki bunları da ifade ettik. Fındık fiyatının 30 TL’den aşağıda olmaması gerektiğini anlattık. Yine de haydi fındık fiyatı 3,1 dolar olsun. Bugün TMO’nun fındık satış fiyatı 3 dolar yapmıyor.

TMO, FİYATI DOLARA GÖRE BELİRLEMELİ 

TMO şu anki satış fiyatıyla zarar ediyor. TMO zarar ederken ülkemize ve üreticimize de kaybettiriyor. Bu iş böyle olmamalı. Bu satış fındık piyasasını ve beklentileri allak bullak ediyor. Yapılması gereken fındık satış fiyatının güncellenmesidir. Bu fiyat da dolara göre belirlenmelidir. Bu durumda TMO asli görevini yapmadığı gibi fındık tekeline ve onun iş birlikçilerine hizmet ediyor. TMO’nun asli görevi bu değildir. TMO’nun asli görevi ülkemizin ve üretecimizin hakkını korumaktır.”

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler