Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

TMO Fındık Alımına Devam Etsin!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, TMO’nun alımı durdurmasının fiyatlara olumsuz yansıdığını belirterek TMO’nun alıma ara vermemesi gerektiğini söyledi.

Google News

Son Dakika

Sarıkahraman, fırtına etkili olduğu için vatandaşların sigortalattığı fındık bahçelerinde zararın neticelenmesi için başvuru yapan üreticilere yönelik ekspertiz çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Yüksek kesimli bölgelerde yeniden zirai don olabileceğinin uyarısını yapan ve bu konu ile ilgili fındık bahçelerinde zarar olduğu yönünde bilgi almadıklarını kaydeden Sarıkahraman, “Ancak fırtına etkili olduğu için vatandaşlarımızın sigortalattığı fındık bahçelerinde zararın neticelenmesi için başvuru yapan üreticilerimize eksperimiz çalışmalarını sürdürüyor. Fındıkla alakalı ikinci ve üçüncü gübrelerini atma, yapraktan gübrelenme, fındık kurduyla mücadele, kozalak ve kozalak akarlarıyla mücadele, dip temizliği ve yabancı otları temizleme sürecindeyiz. Bu dönemde toprak tam uyandı. Ne ekersek onu biçeceğimiz dönemdeyiz.” açıklamalarında bulundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticinin yanında olmasının önemine de değinen Sarıkahraman, “TMO fındık alımını ağustos ayının 27’sinde başlayıp gelecek yılın nisan ayının sonunda bitiriyor. Bizim ve üreticinin istediği TMO’nun 12 ay kapılarının açık olmasıdır. TMO alımı kestiği andan itibaren fındık fiyatlarında ciddi düşüşler görülüyor. Şuan fiyatlar 19 liraya geriledi. Bu durum üreticinin mağdur olduğunu gösteriyor. Girişimlerimiz TMO’nun bir sonraki hasat zamanına kadar alımlarının devam etmesi yönündedir. Fındık hem tarım ürünü hem sanayi ürünüdür. Dolayısıyla istihdam demektir. Üretici ve sanayici arasında bir de tüccarlar vardır. Tüccarlar bir anlamda lisanslı depoculuk görevi yapıyor. Üretici, sanayici ve tüccar olmazsa olmazımız arasındadır. Fakat fındık serbest piyasaya bırakılmamalıdır.” ifadeleriyle fındık üreticilerinin yanında olduğunu gösterdi.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Çiftçiler
Çiftçiler
14 Mayıs 2021 16:56

SUPİKİLATİF OYUNA DEVAM 5 KURUŞ İNDİRİM 3KURUŞ BİNDİRİM ALLAH ÇİFTÇİ NİN HAKKINI YİYEN BİZİM HAKKI MİZI YİYENLER ALLAH’IM EN SEVDİĞİ ÇOCUK LARINA LÖSEMİ YANİ KANSER İLACI ALMAYI NASİP ETSİN RAMAZAN BAYRAMI HÜRMETİNE EN SEVDİĞİ ÇOCUK LARINA LÖSEMİ YANİ KANSER İLACI ALMAYI NASİP ETSİN AMİNNN

Fındık Market

Benzer Haberler