fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Tığlı: Fındık Destek Ödemesi Yetersiz

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemi ile TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Google News

Son Dakika

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

Üretici Kaybetti Tekel Kazandı!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Fındıkta uluslararası tekeller fiyata müdahale ediyor. Bu oyun bozulmalı 27’TL den satılan fındık...

Fındık Üreticileri Mutlu!

Kumru Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Öngen, geçen hafta etkili olan kar yağışının, fındıktaki verimin yükselmesini sağlayacağını dile getirdi. Kumru Ziraat...

Necati Tığlı önergesinde fındık üreticilerinin 6 senedir görmezden gelindiğini söyleyerek “Fındık üreticisine ödenen dönüm başı 170 TL destek ödemesi de 2014 yılından bu yana hiç bir değişiklik olmadan aynı şekilde devam etmektedir. Gübresinden tutun da mazotuna kadar tüm girdi maliyetlerinde meydana gelen fahiş orandaki artışa rağmen 2020 yılı desteklerine ilişkin kararda herhangi bir artış yapılmaması krizin fındık üreticisinin omuzuna yükleneceği, acı ilacın üreticiye içirileceği biçiminde değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Tığlı TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde 2020 yılı ödemelerinin açıklandığı tarihe de vurgu yaparak “Çiftçinin ürününü ektikten, diktikten, hasat ettikten ve hatta sattıktan sonra, o tarımsal üretim döneminde yetiştirdiği hangi ürüne ne kadar devlet desteği sağlanacağını ancak yıl biterken öğrenebilmesi tarımsal desteklerin asıl amacına uygun düşmemektedir.’’ ifadelerini kullandı.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı önergesinde açıklanan miktarın yetersiz olduğunu belirterek, “Tarım sektörü ve tarımsal üretim açısından bakıldığında en önemli husus yüksek girdi maliyetleridir. Çiftçinin bu maliyetler altında ezilmesinin önüne geçmek adına önemli bir enstrüman olan Destek Ödemeleri son yıllardaki yüksek enflasyon karşısında yetersiz kalmıştır ve ödeme noktasında hatalı uygulamalar bulunmaktadır” dedi.

Bu durumun, tarımsal desteklerin amacına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararında bahsi geçen “Çevreye duyarlı tarımsal üretimi yaygınlaştırmak verimi ve kaliteyi yükseltmek, sektörün öncelikli problemlerinin çözümüne katkıda bulunmak, sürdürebilirliği sağlamak ve tarımsal kayıtların güncel tutulması” amacıyla da örtüşmediğine değinen Tığlı, özellikle salgın döneminde tarımsal üretimin öneminin ve değerinin arttığını ve Hükümetinde bu yönde doğru adımları atması gerektiğini belirtti. CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, tarımsal üretim ve kalkınmanın azaltılmasını ekonomik krize bağlayarak, “Kemer sıkmaya üreticilerden mi başlandı” diye sordu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler