fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Giresun’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2020 Yılı Fındık Alım Törenine katıldı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşen TMO 2020 Yılı Fındık Alım Töreninde Bakan Pakdemirli, fındık alımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Törende konuşan Bakan Pakdemirli, Giresun’da yaşanan sel felaketi için yaraların hızla sarılması konusunda tüm kurumların gerekenleri yapacaklarını ifade ederek, “Fındık Hasadı ve Alım Törenimizi daha önce programımıza almıştık ancak İzmir’de çıkan orman yangını nedeniyle ertelemek durumunda kaldık. Bildiğiniz üzere Giresun’da yaşadığımız sel afeti nedeniyle günlerdir, bakanlarımızla Giresunlu kardeşlerimizin yanındayız. Tabi Cumhurbaşkanımızın talimatı net ve açık, tüm kurumlar ellerinden geldiği şekilde, buradaki yaraların sarılması maksadıyla gereğini yapacaklar. Biz de kurum olarak, teşkilat olarak gereğini yapıyoruz. Afetin meydana geldiği ilk günden bu yana, ben ve çalışma arkadaşlarım gece gündüz sizlerle birlikteyiz.” dedi.

“Karadeniz İnsanının İşi De Aşı Da Fındıktır”

Konuşmasında fındığın önemine vurgu yapan Pakdemirli, “Bugün, dünyada fındık denilince akla ilk Türkiye gelir. Türkiye’de fındık denilince ise açık ara Karadeniz ve Giresun gelir. Meyvesinden yağına, kabuğundan yaprağına kadar her ürününden faydalandığımız fındık, Karadeniz’de hayatın içine girmiştir. Karadeniz insanının işi de aşı da fındıktır. Giresunlu kardeşlerim çok iyi bilirler. Düğünler, tatiller hep fındık harmanına göre ayarlanır. Deyimlerde, sözlerde, cümlelerde en çok fındık vardır. Malum; bu topraklar da fındığın ana vatanı. Son 600 yıldır, bu topraklardan dünyaya ulaşan fındık, dün olduğu gibi bugün de yarın da Türkiye’nin en önemli marka ürünlerinden biri olmaya devam edecektir. Bu vesileyle, bölgemiz insanına gösterdikleri gayret ve verdikleri emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Fındık İhracatında Rekor Kırmaya Devam

Fındık ihracat gelirinin 2 milyar dolara ulaştığını söyleyen Pakdemirli, “Fındık, bizim stratejik ürünümüz. Dünya fındık alanlarının %76’sına sahibiz. 734 bin hektar alanda ürettiğimiz fındık, 612 bin aileye gelir kapısı olmuştur. Fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye, üretiminin %70’ini, ihracatının ise %76’sını tek başına yapmaktadır. Fındık, bugün ülkemiz tarım ihracatının bir numaralı ürünüdür. Ürettiğimiz fındığın %80’ini ihraç ediyoruz. Bu bizim için bir iftihar tablosudur. Tarımsal ihracat gelirimizin %12’si fındıktan geliyor. 100’den fazla ülkeye, yılda ortalama 250 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz. İhraç birim fiyatlarında, son 1 yılda %16’lık bir artış sağladık. Geçen yıl kilogramı 5,80 dolar olan fındık ihraç fiyatı, bugün itibariyle 6,72 dolara yükseldi. Bu artışla, ihraç edilen 335 bin ton fındıktan, ilave 300 milyon dolarlık bir katkı sağlandı. Bu ilave ihracat artışının, 50 milyon doları Giresun ekonomisine, Giresun esnafına, Giresunlu vatandaşımıza doğrudan katkı sağladı. Fındık ihraç geliri ise 2 milyar dolara ulaştı. İnşallah fındık ihracatında rekorlar kırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“6 Milyar Liralık Fındık Alımı Yaptık”

Üreticilerin 19 Ağustos’tan itibaren randevu almaya ve 24 Ağustos’tan itibaren de ürünlerini TMO’ya satmaya başladığını dile getiren Bakan Pakdemirli, “Buradan şunun da müjdesini vermek istiyorum. Ödemeler, lisanslı depoya teslimde peşin, diğer alım noktalarına teslimlerde 10 gün içinde yapılacaktır. Ancak alımların başladığı pazartesi gününden bugüne kadar teslim edilen fındık bedellerini, 10 gün beklenmeden cuma günü üreticilerimizin hesaplarına aktaracağız. TMO’ya fındık alım görevi verildiği 2006 yılından bugüne, Karadenizli üreticilerimizden, yaklaşık 6 milyar liralık fındık alımı yaptık. Giresun’da ise son 3 yılda toplam 30 bin ton kabuklu fındık alımı yaparak, üreticilere 400 milyon lira ödedik.” dedi.

“Üreticilerimize Hayırlı, Uğurlu Ve Bereketli Olsun”

Destek ödemeleri hakkında konuşan Bakan Pakdemirli, “28 Ağustos 2020 Cuma günü saat 18.00 itibarıyla 11 kalemde 86 milyon 464 bin TL’lik tarımsal destekleme ödemesini değerli üreticilerimizin hesaplarına yatıracağız. Destekleme ödemesi kapsamında İyi Tarım Uygulamaları desteği olarak 44 milyon 888 bin lira, Organik Tarım desteği kapsamında 19 milyon 384 bin 800 lira, Toprak Analizi Desteği olarak 1 milyon 361 bin lira, Mazot ve Gübre Desteği kapsamında 255 bin lira, Yem Bitkileri Desteği olarak 1 milyon 445 bin lira, Uzman Eller Hayvancılık Proje Desteği kapsamında 11 hak sahibi vatandaşımıza 1 milyon 100 bin lira, Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği kapsamında 73 bin lira, Dane Mısır Fark Ödemesi Desteği olarak 4 milyon 536 bin lira, Hububat-Baklagil Fark Ödemesi Desteği kapsamında 11 milyon 210 bin lira, Yağlı Tohumlu Bitkiler Fark Ödemesi Desteği olarak 903 bin lira, Gen Kaynakları Desteği olarak da 1 milyon 305 bin lira ödeme yapacağız. Toplamda vereceğimiz 86 milyon 464 bin liralık destek ödemesi üreticilerimize, yetiştiricilerimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ferdi Er
28 Ağustos 2020 21:53

La yalan haberi sonuna kadar okudum adam öyle birşey dememiş

Eyüp
Eyüp
28 Ağustos 2020 21:42

Tmo alımları üreticilere uzak örneğin sakaryanın en uzak kocaali mahallesi kızılüzüm fındığı nasıl pazarlayacak?.

Sezgin Buka
28 Ağustos 2020 20:27

Anlıyamadım

Sezgin Buka
28 Ağustos 2020 20:26

Ne ödemesi