fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Tarımda yeni dönem başlayacak

Tarımda yeni dönem başlayacak

Yeni yılı (2020) “Tarım Yılı” olarak gösteren İstanbul Büyükçekmece Belediyesi, Namık Kemal Üniversitesinin ardından Yeditepe Üniversitesi de iş birliği protokolü imzaladı.

İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl tarafından imza atılan protokol töreninde Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yusuf Akgün de hazırdı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün, bilimsel gelişmelerin ışığında vatandaşın arazisinde daha fazla ürün elde etmeyi hedeflediklerini belirterek, “Üretimi bilimsel tarım üzerine oturtup hangi arazide, hangi toprakta ne üretilmesi gerektiğine üniversite karar verecek. İstanbul’da millet parsellerde 50 – 100 kat nasıl imar alırız derken biz tarım ve toprakla uğraşacağız. Yeditepe Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesi bize bu konuda önemli katkı sağlayacaktır. Büyükçekmece Belediyesi, 78 bin dönüm arazide vatandaşımızın tarım uğraşını üniversitelerin katkısıyla, bilimsel gelişmelerin ışığında vatandaşımızın arazisinde daha fazla üretim elde etmesini sağlayacak. Elimizde o kadar büyük imkan var ki 1 dönümden 380-400 kilogram buğday yerine bir dönümden 650 kilogram buğday almak istiyoruz. Üreticilerin üye olduğu kooperatif kuruyoruz. Belediye de bunun içerisinde. Alımı toptan kooperatif yapacak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu bunun için özel bir ekip oluşturdu. İstanbul’da kooperatif vasıtasıyla üreticiden direk tüketiciye ulaştırmayı hedefledik” dedi.

“Geleceğin tarım teknolojisini barındıran tek üniversiteyiz”

Yeditepe Üniversitesi Onursal Başkanı Bedrettin Dalan da, “Geleceğin tarım teknolojisini Türkiye’de barındıran tek üniversiteyiz. Tarıma yönelik AB kuralları çok ciddi bir biçimde geliyor. Türkiye’nin buna hazır olması lazım. 15 yıldır bir mücadele veriyoruz. Dünyanın en gelişmiş tohum teknolojisine sahibiz. Dünyada 150 yıllık tohumu canlandırabilen tek teknoloji üniversitemizde var. Gübre konusunda da yaptığımız çalışmalar AB ve dünyanın 13 üniversitesi tarafından tasdik edildi. Organik gübre konusunda bütün dünyada en kaliteli gübre bizim elimizde var. Dünya Organik Gıda Komisyonu tarafından da tasdiklenmiştir. Bitki kültürü, doku kültürü laboratuvarlarını açtık ağaç ve bitkilerin sağlıklı ve genetik olarak yapılarını geliştirmek. Örneğin Türkiye’de fındık ağaçları eskimiş. Verim düşmüş, kalitesi düşmüş. Bunları yeni baştan çok daha kaliteli ve verimli bir hale dönüştürecek, tek bir yapraktan milyonlarca – milyarlarca ağaç üretebilecek teknoloji laboratuvarlarını kurduk. İnşallah Büyükçekmece Belediyesi ile yaptığımız işbirliği bütün Türkiye’ye model olur. Türkiye’nin elinde Avrupa’nın elinde olmayan teknoloji var. Buna Büyükçekmece’yle başlarız Türkiye’de bunu uygulamaya başlar” dedi.

“Çok önemli bir yere sahip olacak”

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, imzalanan protokolün sosyal sorumluluk projeleri için çok önemli bir yere sahip olacağını belirterek şunları söyledi:

“Eğitim kurumlarında sadece eğitim değil hizmete yönelik eğitim, sadece bilim değil hizmete yönelik bilim yapıyoruz. Onursal başkanımız bize her gün ‘Bugün ne ürettiniz?’ diye soruyor. Bizde elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Üniversitemizin hem öğrencilerine hem de öğretim üyelerine böyle bir kaynak oluşturduğunuz için size teşekkür ediyoruz.”

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Selahattin Sevim Ünlü
15 Şubat 2020 13:51

Civtciye yarı fiatına mazot gübre tarım makineleri versinler yeter .bakın o zaman türk civtcisi neler yapıyor.