fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Tarım Yasası Yeniden Gündem Olmalıdır"

“Tarım Yasası Yeniden Gündem Olmalıdır”

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, serbest piyasa kuralının üreticiyi mağdur ettiğini ve üreticileri koruyan bir tarım yasasının yeniden gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.
Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, 22 TL olarak açıklanan fındık fiyatıyla algı yaratılmaya çalışıldığını ve bu fiyatın tarım ve gıda tekellerini memnun ettiğini ifade etti. Yusuf Kaya, “Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki ürettiği ürünün-malın fiyatını belirleyemeyen tek kesim üretici köylüler. Ayakkabı, gömlek, araba, toplu iğne üretenler fiyatı kendileri belirliyor satışa sunuyor. Alıcı da belirleyen fiyat üzerinden alıyor. Oysa üretici köylü ürününü pazara indirdiğinde şu fiyata satıyorum diyemiyor. Tüccara ‘Kaça alıyorsun?’ diye soruyor. Fındığı alıp işleyen şirket ise sattığı ürününün fiyatını kendisi belirliyor. Bu kural değişmelidir. Üretici köylü de ürününün kaça satılacağını belirleyebilmelidir. Fiyat tek kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözcüklerle belirlenemez. Fiyat belirlemede üreticiler belirleyici olmalıdır. Üreticilerin tartışmaya katıldığı maliyet hesabı yapmalı ki, fındığın satış fiyatı belirlenebilsin. Maliyet hesaplanmadan yapılan fiyat belirlemeleri inandırıcı olmaz, üretici her zaman mağdur edilir, ediliyor da.” şeklinde konuştu.

“Köy Kooperatifleri Kurulmaya Başlanmalıdır”

Üretici köylünün ürününe ve emeğine sahip çıkması için öncelikle örgütlenmesi gerektiğini aktaran Kaya, “Fiyat ve tarım politikalarında taraf olmak için öncelik üretici köylülerin örgütlenmeleridir. Diğer önemli konu ise kooperatifleşmektir. Bu nedenle küçük küçük de olsa yani köy kooperatifleri kurulmaya başlanmalıdır. FİSKOBİRLİK’in durumu ortada. Artık üreticilere yararı yok. O nedenle üreticiler yeni kooperatifler kurmalılar. Kurulan köy kooperatifleri birleşerek güçlerini büyütebilirler. Asıl olan üreticilerin siyasi mücadelede de taraf olmalarıdır.” ifadelerini kullandı.

“Asıl Olan Tarım Politikalarının Değiştirilmesidir”

Fiyatın belirlenme şeklinin tarım politikasının bir sonucu olduğunu bildiren Kaya, “Asıl olan tarım politikalarının değiştirilmesidir. Serbest piyasa kuralının üreticiyi mağdur ettiğine tanık oluyoruz. Artık üreticileri koruyan bir tarım yasası yeniden gündem olmalıdır. Var olan tarım yasalarıyla üreticinin mağduriyetten kurtulma olanağı yok.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments