fbpx
Ana Sayfa Fındık "Talebin Karşılanmadığını Görüyoruz"

“Talebin Karşılanmadığını Görüyoruz”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 22 liradan alımını yaptığı fındık, serbest piyasada yükselişe geçti. Birçok tüccar ve sanayici, fındık alımına serbest piyasada 24 liradan başladı. Fındığın ekim ayında 25 lira seviyelerine çıkması ön görülüyor.

Bu sezon TMO tarafından levant kalite için taban fiyatı 22 lira olarak açıklanan fındık, serbest piyasada yükselişe geçti. Geçtiğimiz hafta serbest piyasada 22 lira 50 kuruş ile 23 lira seviyelerinde işlem gören fındık, 24 lira seviyelerine kadar çıktı. Birçok tüccar, manav ve sanayici serbest piyasada fındığı 24 liradan almaya başladı. Arz ve talebin düşük olması sebebiyle dengeli bir şekilde ilerleyen fındık fiyatlarının ekim ayında 25 liraya yükseleceği tahmin ediliyor.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, serbest piyasadaki fındık fiyatlarının artması hakkında yaptığı açıklamada, “Üreticilerimiz sezon başında TMO’nun da fındık alımlarına başlamasıyla kendine ilk olarak 25 TL, daha sonra ise 30 TL arasında bir fiyat belirledi. Piyasa baktığımızda görüyoruz ki, üreticilerimiz kendine koyduğu fiyat barajını yakalayana kadar fındığını indirmeyecek. Şu anda piyasada gurbetçilerin ürünü ile paraya ihtiyacı olan üreticilerin fındıkları indi. İhtiyacı olan üreticiler de ürününün tamamını satmadı. Biz önümüzdeki günlerde fındık fiyatındaki artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an baktığımızda talebin karşılanmadığını görüyoruz. Bunun da fiyatları arttıracağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments