fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Şu Anda 5 Doların Altında Fındık Fiyatı Yok"

“Şu Anda 5 Doların Altında Fındık Fiyatı Yok”

Ordu’da serbest piyasada 10 gün öncesine kadar 24 liradan işlenen fındık 18 liralara kadar düştü. OTSO Başkanı Servet Şahin bu fiyatın gerileme konusuna yönelik, “TMO’dan 24 liradan fındık satın alabilmek için 400 milyon kilogram fındık bedelinin yüzde 25’ini yatıran alıcının, üreticinin fındığını neden 24 liradan almadığını sormak istiyorum.” ifadesini kullandı.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odasından (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındık fiyatlarındaki sürekli değişimlerin araştırılması gerektiğini söyledi. Şahin, fındığın Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 8 milyon insanın dolaylı olarak geçim kaynağı olduğunu, aynı zamanda bölgedeki ticari piyasanın ve sosyoekonomik dengelerin belirleyici unsuru olduğunu hatırlattı. Şahin, fındıkta yeni pazarlar oluşturulması gerektiğini belirterek üreticiden alınacak olan fındığın fiyatındaki azalmanın sorgulanması gerektiğini bildirdi.

“Fındıkta Çok Alıcılı Bir Piyasa Oluşturmamız Lazım.”

Fındık ihracatından her yıl yaklaşık 2 milyar doları geçen döviz girdisi olduğunu belirten ve fındık pazarında çok alıcılı bir piyasa oluşturulması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Fındık ile oynayan 8 milyon kişini ekmeği ile oynamış olur. Cumhurbaşkanımız geçen yıl olaya el attı. TMO alımlara erken başladı ve fındığımız serbest piyasada 24 TL’ye kadar yükseldi. Ancak fındık sezonunda yine 16 lira civarında kaldı. Son olarak yurt dışına kabuklu olarak ihracat rakamları hesaplandığında 28 liraya denk geliyor. Şu anda 5 doların altında fındık fiyatı yok, fındıkta tek alıcılı bir piyasa var. Avrupa’da bir iki tane fındık fiyatlarını kontrol edebiliyor. Hem ithalatçı hem de ihracatçı konumunda. Biz tek alıcı bir piyasada satış yaparsak bu böyle olacak. Görünüşte 120 ülkeye ihracat yaptığımız görülüyor ama çok cüzi rakamlarda. Öncelikli olarak bizim fındıkta çok alıcılı bir piyasa oluşturmamız lazım. Hindistan, Çin, Japonya, Türkiye Cumhuriyetlerine dönelim.” dedi.

Fındığın çikolata sanayisinin en önemli ham maddesi olduğunu söyleyen Şahin, “Sürekli olarak İtalya’ya, Almanya’ya, Fransa’ya neden fındık satalım? Biraz da farklı ülkelere satalım. Son 3 yıldır ihracat rakamları doğuda biraz arttı ama bu yeterli değil. Biz fındığı hep doğal satıyoruz, niye çikolata ve endüstri ürünü olarak satmıyoruz? Artık çuvalda değil, çikolata kutusunda ve entegre ürünü olarak satmak istiyoruz. Biz fındıktan 2 milyar dolar döviz kazanıyoruz ama bu yetersiz. 3-5 yıl içinde yapılan ihracat ile 10 milyar dolar kazanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“TMO’dan 24 Liraya Fındık Alanlar Neden Üreticiden Almıyor?”

TMO’nun elinde olan fındığı almak için tüccarların 24 lira fiyat verebildiğini ancak üreticiye bu fiyatların gösterilmediğini kaydeden Şahin, “Neden üreticimizden bu şekilde alınmıyor? Benim üreticim para kazanırsa bütün ticaret sektörü para kazanacak. TMO’dan 24 liradan fındık satın alabilmek için 400 milyon kilogram fındık bedelinin yüzde 25’ini yatıran alıcının, üreticinin fındığını neden 24 liradan almadığını sormak istiyorum.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

8 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yunus Özçelik
6 Temmuz 2020 11:33

2 dolar yirmi beş sene önceydi bununda yaz

Ismail Yayla
6 Temmuz 2020 07:28

Zaten suanda kimse kimseye selam vermiyor findik bes dolar olursa kimse kimseni cenazesine bile gitmez

Aziz Yener
5 Temmuz 2020 17:47

iç fındık diyosun

Oktay Muhcu
5 Temmuz 2020 17:34

30 satabilsek 5 Tl kalsın derim milletin hakkını savunan yokki 12 dolar fındık fiyatı gelgörki 3 dolar etmiyor mahsulumuz hersene aynı tezgah milletin sırtından zengin daha zengin oluyor gelirse çifli birdahaki senenin iyi olmasını umarak yarışıyor garibim

Recep Sağlam
5 Temmuz 2020 17:03

Sayın başkan artık bu filmi bir ömür boyu izledik ve bütün reblikleride dahil ezberledik. 2020 fındığı pazara geldimi bugün kilosu 10ü TL olsa bile 18 TL olur diye düşünüyorum. İnşallah ben yanılırım.

Süzer Hüseyin
5 Temmuz 2020 16:59

TMO dan 24 tl ye findık alan yavşak ve şerefsizler üreiciden 20 tl den alsaydı ne olurdu.
TMO 24 tl den satabiliyorsa neden 15, 16 tl den alım yapmıştı.20 tl olsaydı da bu üretici devletine küfredemeseydi olmazmıydı.

Gültekin Hekim
Reply to  Süzer Hüseyin
5 Temmuz 2020 19:14

Süzer Hüseyin devletine küfreden üretici fındığı 50tlye satsa gene kufreder

Aytaç Afacan
5 Temmuz 2020 16:50

Nerde o 5 dolar a findik bizde oraya getirip satisini yapalim