fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Seçim olsa fındığın kilosu 35 TL olarak açıklanırdı!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, fındık üreticileriyle yaptığı görüşmede fındık alım fiyatını eleştirdi.

Google News

Son Dakika

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, fındık üreticileriyle yaptığı görüşmede fındık alım fiyatını eleştirdi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, fındık üreticilerini ziyaret etti. Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde üretilen Giresun kalite yüksek randımanlı fındığın tüccar tarafından 24,5-25 liradan alındığını öğrenen Vekil Kaya, “Buradaki fiyatlar bizim oralara göre daha iyi görünüyor. Şu anda, merkez ilçemizde ve doğu ilçelerimizde fındık fiyatları 21-23 lira aralığında. Fındık fiyatı geçen yıldan daha düşük. Olacak iş değil” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEYİN FİYATI %100 ARTTI”

Fındık üreticileriyle görüşen ve bahçede fındık toplayan CHP Trabzon Milletvekili Kaya konuya ilişkin olarak şunları söyledi,  “Geçen yıl bu zamanlarda fındık fiyatları ortalama 25, 26 liraydı. Aradan bir yıl geçti, şimdi 21,22 lira. Bu nasıl iştir? Sadece elektriğe son 3,5 yılda % 122 zam yapıldı. Fındık yevmiyeleri 130 liradan 180 liraya çıktı. Her şeyin fiyatı %100’e yakın arttı ama bizim fındık ucuzladı. Fındık bizim her şeyimiz, ekmeğimiz. Bu yıl fındığımıza hakkı verilmemiştir, fındık üreticileri mağdur edilmiştir. Bu net ortadadır. Bu büyük bir haksızlıktır.

“FINDIĞIN FİYATININ 35 LİRA OLMASI GEREKİYORDU”

Bu yıl açıklanan 26,5-27 liralık fiyat çok düşüktür. Bu fiyat fındığa reva değildir. Fındık üreticilerinin yüzünü güldürecek fiyatın 35 lira olduğunu defalarca dile getirdik, dinletemedik. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi ve artan maliyetlerini karşılayabilmesi için bizim önerdiğimiz gibi fındığın fiyatının 35 lira olması gerekiyordu. Ama olmadı, niye olmadı? Çünkü AKP’nin millet diye bir derdi yok. Çünkü AKP’nin üretim diye, üretici diye bir derdi yok! Tek dertleri iktidarda kalmak. Millet sadece seçim dönemlerinde akıllarına geliyor. Yakında bir seçim olsaydı fındığı en az 35 lira yaparlardı” şeklinde konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler