Pazartesi, Haziran 21, 2021
8.4 C
Istanbul

Rekolte Temmuz’da Belli Olur!

Dünya fındık rekoltesi 1 milyon 306 bin 900 ton olarak açıklanırken, Türkiye için ise tahmini fındık rekoltesi 790 bin ton olarak bildirildi.

Google News

Son Dakika

INC’nin Türkiye’nin Fındıkta 2021-2022 Rekolte Tahmini 790 Bin Ton

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) 40’ıncı Kongresi’nde dünya fındık rekoltesi 1 milyon 306 bin 900 ton olarak açıklandı. Türkiye’nin 2021 yılı tahmini fındık rekoltesini ise 790 bin ton olarak bildirildi. Rekoltenin yanı sıra dünyada 126 bin 400 ton, Türkiye’de ise 95 bin ton stok bulunuyor. Buna göre dünya fındık rekoltesinin yaklaşık yüzde 60’ını Türkiye çıkartıyor.

 

COVID-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yılda internet üzerinden yapılan kongrede Karadeniz İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sabırlar Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sabır, Türkiye’nin 2021-22 yılı rekoltesi tahmini 790 bin ton olarak gerçekleştirileceğini bildirirken 2020-21 sezonundan devreden 95 bin tonluk stok ile birlikte toplam 885 bin tonluk fındık olacağı dile getirdi.

REKOLTE TEMMUZDAKİ SAYIMLA BELLİ OLUR

INC 2020-2021 sezonu için 640 bin ton rekolte açıklamıştı. INC’nin açıkladığı rekolte tahminini DÜNYA’ya değerlendiren sektör temsilcileri geçmiş yıllarda açıklanan tahminlere bakıldığında ortalaması tuttuğunu ifade ettiler.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Edip Sevinç, kendilerinin de belli tarihler arasında çiçek sayımı yaptıklarını ve en son verinin temmuz ayında yapılacak çotanak sayımı ile belirleneceğini aktardı.

Önceliklerinin fındıkta verim ve kalitenin artırılması olduğunu vurgulayan Sevinç, yüksek rekoltenin uluslararası pazarda hâkimiyet sağlayacağını, üretici, sanayici ve ihracatçının elini kuvvetlendireceğini söyleyerek sözlerine devam etti.

TÜM PAYDAŞLAR BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Son 20 yılı göz önüne aldığımızda açıklanan tahmini rekoltenin yüzde 90-95 sevilerinde tuttuğunu kaydeden İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören de, yüksek rekoltenin izlenecek doğru politikalarla üreticiye, ihracatçıya ve sanayiciye pozitif katkı sağlayacağının altını çizdi. Gören, “Yeter ki, sektördeki tüm paydaşlar birlikte hareket etsin. Üretici üzerine düşen görevi verim ve kaliteyi artırsın, ihracatçı pazarını korusun. Alınacak doğru kararlarla ihracat pazarlarında Türk fındığına talebi artıracak” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

 

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet haluk onal
Ahmet haluk onal
31 Mayıs 2021 13:34

Nasıl tuttu tahmininiz? Geçen sezon dan ve ihracatdan belli?

Fındık Market

Benzer Haberler