Salı, Kasım 22, 2022
8.4 C
Istanbul

Rekabet Kurumu Ferrero’ya inceleme başlattı!

Rekabet Kurumu tarafından fındık sanayi ve ihracatçı firmalarda inceleme başlattığını söyleyen KFMİB Başkanı Hasan Osman Sabır, “kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici demeçler verilmekte, üyelerimiz haksız yere hedef gösterilmektedir.” dedi.

Google News

Son Dakika

Rekabet Kurumu tarafından fındık sanayi ve ihracatçı firmalarda inceleme başlattığını söyleyen KFMİB Başkanı Hasan Osman Sabır, “kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici demeçler verilmekte, üyelerimiz haksız yere hedef gösterilmektedir.” dedi.

Fındıkta düşük fiyat ve beraberinde İtalyan Ferrero firmasının tekel oluşturduğu tartışmalarından sonra başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler olmak üzere milletvekilleri, Rekabet Kurumu’na şikayette bulunmuşlardı.

Yapılan bu şikayetlerden sonra Rekabet Kurumu yetkililerinin fındıktaki tekel tartışmalarını incelemek için bölgedeki sanayici ihracatçı firmalarda inceleme başlattığı öğrenildi.

Rekabet Kurumu’nun başlattığı incelemeye tepki gösteren Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Osman Sabır’dan yazılı bir açıklama geldi. Sabır açıklamasında şöyle dedi;

“Bilindiği üzere, hemen her fındık hasat döneminde, fındık fiyatları ile ilgili olarak belli bazı kesim ve kişiler tarafından, gerek TMO’nun alım fiyatları gerekse serbest piyasada oluşan fiyatlar hakkında kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici demeçler verilmekte, üyelerimiz haksız yere hedef gösterilmektedir.

Bu durumun bu sezonda da yinelendiğini, sanayici, ihracatçı firmaların karalama kampanyaları ile yine hedef gösterildiğini, kamuoyunda oluşan tepkiler ve şikayetlerin sonucunda da Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunulduğunu gözlemlemiş bulunuyoruz.

Bunun bir sonucu olarak Rekabet Kurumu yetkililerinin incelemelerde bulunmak üzere bölgemizde bulunduğunu, sanayici ve ihracatçı firmalarımızın tesislerini ziyaret ettiklerini öğrenmiş bulunuyoruz. Ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünü arasında bulunan fındığın ihracatçıları olarak kamuoyunun bilmesini isteriz ki, tüm dünyada yaşanan ekonomik sıkıntı ve durgunluk nedeniyle bu zor günlerde sanayici ve ihracatçılarımızın tüm enerji ve çabasını, her zaman olduğu gibi dünya fındık tüketimini Türkiye orjinli olarak artırmak için çalışmalarda bulunmak yerine, bu tür konulara mesai harcamak zorunda kalmasının son derece yanlış olduğunu düşünmekteyiz.

Sorunumuz, yanlış ve hatta olmayan uzun vadeli ürün politikasıdır. Popülist politikalarla bir yere varamayız. Üretici, tüccar, kırma tesisleri, ihracatçılar ve son kullanıcılar hepimiz bu ürünün tüm aşamalarında birer sac ayağıyız. Eforumuzu ürünümüzün diğer üretici ülkelere göre mukayeseli üstünlüğünü; kalite, lojistik, fiyat ve sürdürülebilirlik konularında artırmaya harcamak istiyoruz.”

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Erkan
Erkan
3 Ekim 2022 11:37

Gelin bedavaya alın fındığı. Asıl amacınızda bu zaten. Ferroro yalakaları

Benzer Haberler