fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık OTSO'dan Fındık Değerlendirmesi

OTSO’dan Fındık Değerlendirmesi

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 26’ncı Sanayici ve İhracatçılar Meslek Komitesi Başkanı Cem Şenocak ile OTSO 8’nci Meslek Grubu Fındık Komitesi Başkanı Necmettin Genç, piyasaya inen fındığın durumu hakkında açıklamalarda bulundular. Komite başkanları, serbest piyasaya fındık inişinin dengeli bir şekilde devam etmesi durumunda bu sezon fındık fiyatlarında bir düşüş yaşanmayacağını öngördüklerini bildirdiler.

OTSO 26’ncı Sanayici, İhracatçı ve İmalatçılar Meslek Komitesi Başkanı Cem Şenocak, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni fındık ihracat sezonu öncesinde piyasaya fındık akışının dengeli bir şekilde sürdüğünü açıkladı. Piyasaya dengeli bir şekilde fındık inişinin sağlanması halinde fındık fiyatlarının düşmeyeceğini tahmin ettiklerini aktaran Şenocak, “Piyasaya fındık inişi şu anda dengeli bir şekilde devam ediyor. Piyasaya fındık inişinin dengeli bir şekilde devam etmesi halinde fiyatların düşmeyeceği, üreticilerin eline de iyi bir gelir geçeceğini düşünüyoruz. İleride ne olur bunu şu anda yüzde yüz kestirmek mümkün değil. Piyasanın gidişatı bunu belirleyecek.” dedi.

Bu sezon fındık fiyatlarının Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile aynı düzeyde seyretmesi durumunda üreticilerin ofise fazla talep göstermeyeceğinin altını çizen Şenocak, “Devletin, TMO aracılığıyla fındık üreticisini koruyan bir uygulama yaptığını görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da fındığa beklenenin en iyisi bir fiyat vererek, üreticilerin yüzünü güldürdü. Serbest piyasada işlem gören fındıklar da bu fiyata yakın seyrediyor. Dolayısıyla fındık fiyatlarının serbest piyasada düşme ihtimalinin olmadığını tahmin ettiğimiz için TMO’ya bu yıl fazla bir talep olmayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ordu’da Mahsul Geçen Yıla Yakın Görünüyor

Korona virüs salgınının bir dönem fındığı hızlı tüketime yönelttiğini belirten Şenocak, “Geçen yıl ülkemiz fındık ihracatı yönünden iyi bir sezon geçirdi. Rekoltenin normalin üzerinde olmasına rağmen fındık fiyatları iyi bir seviyede seyrederek her kesimin yüzünü güldürdü. İçerisinde bulunduğumuz sezonda dünyada fındık rekoltesi bir önceki yıla göre az olmasına rağmen Ordu’da mahsulün geçen yıla yakın olduğunu ön görüyoruz. Bunun da şu an için serbest piyasadaki fındık fiyatlarını düşürmeyeceğini tahmin ediyoruz. Bu sene ülke için pandemiye rağmen iyi bir ihracat dönemi olacak.” şeklinde konuştu.

Fındık Akışını Yavaşlatan Unsurlardan

OTSO 8’inci Meslek Grubu Fındık Komitesi Başkanı Necmettin Genç ise, korona virüs salgını sebebiyle üreticilerin üzerinde okul baskısı olmadığını, bu nedenle piyasaya fındık akışının dengeli bir şekilde seyrettiğini bildirdi. Genç, “Korona virüs salgını nedeniyle insanların yaşayış biçimleri değiştiği için bunun da piyasalara doğrudan bir etkisi oluyor. Çünkü bu zamanlarda üreticiler çocukları için okul alışverişlerinde başlıyorlardı. Gariban köylüler fındıklarını satmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi üreticilerde böyle bir baskı da yok. Okulların ne zaman açılacağı belli olmadığı için üreticilerimizde okul telaşı olmuyor. Bu da piyasaya fındık akışını yavaşlatan unsurlardan.” dedi.

TMO Baskısı Yok

Fındığın dengeli bir şekilde piyasaya inmesinin ılımlı yansımaları olduğunu kaydeden Genç, “Fındık şu anda piyasaya dengeli bir şekilde iniyor. Bunun nedeni üreticilerimizde artık korku ve panik yok. TMO’nun fındığa büyük bir faydası oldu. TMO üreticilerimiz için bir alternatif. Şöyle ki; paraya hemen ihtiyacı olan %20’lik bir kesim fındığını mart ayına kadar bekletecek. Serbest piyasada fındık fiyatları yüksek seyrederse serbest piyasaya fındığını satacak. Baktı fiyatta bir hareketlilik yok bu kez TMO’nun kapısını çalacak ve ürününü devlete satacak. Yani şu anda TMO baskısı yok.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments