fbpx
Ana Sayfa Fındık Ordu'nun Merkezine Bir Liman Lazım

Ordu’nun Merkezine Bir Liman Lazım

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Türkiye’nin en fazla fındığını üreten ili Ordu’nun ürettiği fındığı kendisinin ihraç etmesi gerektiğini ve bunun için il merkezine ikinci bir limanın kurulması gerektiğini dile getirdi.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Türkiye’nin en çok fındık üreten ili olan Ordu’nun, ürettiği fındığı kendisinin ihraç etmesini gerektiğini açıkladı. Bunun için Ordu’ya yeni bir liman kurulması gerektiğini söyleyen Şahin, fındığın cefasını çeken Ordu’nun, sefasını da sürmesi gerektiğini ifade etti.

Ordu’ya liman kurulması için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, “Her il ihracat rakamlarını yükseltmek için ihracatların kendi illerinden yapılmasını isterler. Giresunlu da, Trabzonlu da, Ordulu da bunu isterler. Fakat; Türkiye’nin en fazla fındığını üreten Ordu’nun fındık ihracat rakamlarının diğer illerden aşağıda olması üzücüdür. Kaldı ki, Trabzon’a fındık buradaki sanayilerden gidiyor. Bunun nedenlerinin arasında fındıktaki büyük alıcının Ordu’da olmaması, kentte limanın merkezde olmayıp çok fazla rantabl olmaması bunun en önemli nedenlerindendir. Burada kent merkezinde yeni bir limanın olmasının ihracat rakamlarını yükselteceğine inanıyorum. Liman olduğu takdirde ben büyük alıcıların da Ordu’ya geleceğine inanıyorum. Bunu nasıl sağlayacağız, Ordu’nun kendi fındığını, kendi ilinden ihraç etme potansiyeline çıkartarak. Bunun için de ne gerekiyor; altyapı… Bu altyapı limanla, Karadeniz-Akdeniz Yolu ile veya diğer ulaşım ağlarıyla olur. İhracat rakamlarının artması yatırımların artması anlamına gelmektedir. Hem devletin yatırımları o kentte artar, hem de büyük yatırımcılar o kentlere yatırım yapmaya başlarlar.” şeklinde konuştu.

Ellerini Taşın Altına Koymalılar

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da konu ile ilgili olarak, “Ferrero, Oltan Gıda’yı satın almasıyla memleketteki en büyük ihracatçı haline geldi. Bu firma Trabzon’da yerleşik halde bulunduğu için ihracatını oradan yapıyor. Bu nedenle de en fazla ihracat Trabzon’dan yapılmış oluyor. Ordu’da da bu işe yıllarını veren birkaç firma var. Bunlar kendi üstlerine düşen görevleri yerine getirmiyorlar veya çok fazla bu işin içerisine girmeye çalışmıyorlar. Sanki tekelci firmanın karşısında durmak istemiyorlar ya da yaptırımlarından korkuyorlar. Kendi yağlarında kavruluyorlar misali… Bu işin millileşmesi gerekiyor. Bizim en fazla fındığı üreten il olmamız nedeniyle fındık ihracatının bizim ilimizden gerçekleşmesi gerekir. Bunun için Ordu’daki sanayicilerimiz, ihracatçılarımız ellerini taşın altına koymalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments