fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Ordu'da Tamamlanan Rekolte Çalışmalarına İlişkin Açıklama

Ordu’da Tamamlanan Rekolte Çalışmalarına İlişkin Açıklama

Rekolte tespit komisyonun Ordu’da tamamladığı çalışmaları değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık rekoltesinin Ordu’da diğer illere göre fazla olduğunu fakat bir önceki yıla göre düşük olacağını ve Ordu’da özellikle fındık kurdunun kayba sebep olduğunu söyledi.

Ordu’da fındık rekolte komisyonun tamamladığı çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “Fındık rekolte komisyonu 19 ilçede çalışmalarına yaklaşık 15 günlük süre ile bütün ilçelerde tamamladı. Rekolte tespiti için çok ciddi bir çalışma yapıldı. Fındık dalları, çotanaklar sayıldı. Dallardaki hastalıkların, zararların tespiti yapıldı. Üreticinin hangi mücadelede eksik yönlerinin kaldığının da tespiti yapıldı. Masa başı çalışması olmadı. Fındık bahçelerinde gerçeğe en yakın rekolte tespiti için çalışma yapıldı. Diğer illerde de bu çalışma hassasiyetle yapıldı. Ben de komisyon ekiplerine teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Tahmini rekolte rakamlarının hazırlandığını ve en kısa zamanda açıklanacağını bildiren Arslan, “Şu an için Ordu’da geçen seneye göre rekoltede düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu düşüş diğer illere göre çok ciddi değil. Yani Ordu’da fındıkta geçen seneye çok ciddi bir düşüş görülmüyor ama Ordu dışındaki diğer illerde çok ciddi bir düşüş olduğunu görebiliyoruz. TÜİK bu yıl içinde fındıkta %30 rekolte kaybı ön gördüğünü açıklamıştı. Böyle olup olmayacağını rekolte tespit komisyonunun çalışmaları sonucu Türkiye geneli tahmine fındık rekoltesi açıklandığında daha net görebileceğiz.” şeklinde konuştu.

“%20-25 Oranında Fındık Harmana Girecek Ama Çuvala Girmeyecek”

Ordu’da fındığın diğer illere göre daha iyi olmasına rağmen %20-25 civarında rekolte kaybı yaşanmasının beklendiğini vurgulayan Soydan, “Bunun nedeni hastalıklar. Özellikle de fındık kurdu. Fındık kurdu ile yapılan mücadelede üreticinin eksiklikleri olduğu görüldü. Özellikle sahil bandında üreticinin böyle bir eksikliği var. Önümüzdeki yıllarda bu eksikliğin giderilmesi için de çalışma yapılacak. Şunu ifade edebilirim ki %20-25 oranında bir fındık belki harmana girecek, patoza girecek ama çuvala girmeyecek. Çünkü fındık boş olacak. Ancak genel olarak üreticinin bahçesine, fındığına bilinci bir şekilde baktığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“İlçeler Arası Çok Afaki Bir Durum Yok”

Ordu’da rekolte açısından ilçeler arası ya da sahil orta ve yüksek kesim arasında çok farklı bir durum görülmediğini kaydeden Soydan, sözlerine şöyle devam etti: “ İlçeler arası çok afaki bir durum yok. Sahil kesim, orta kesim ve yüksek kesimlerde normal derece iyi fındıklar var. Sadece şu var. Sahil kesiminde fındık kurdu ile ilgili mücadelenin biraz zayıf yapıldığı görülüyor. Bu konun üzerinde durulması gerekiyor. Çünkü ürünün bakımı yapılıyor, emek veriliyor. Buradaki kayıp hem üreticimiz hem ülkemiz açısından ekonomik kayıp olarak ortayı çıkıyor. Bunu hatalarımızı, eksiklerimiz gidererek gidermemiz gerekiyor.”

Üreticinin meraklı bir şekilde beklediği tarım işçileri konusundan da bahseden Soydan, “Tarım işçilerinin devamlılığının sağlanması yönünde ciddi çalışmalar var. Biz de yakinen takip ediyoruz. Bölgemize şu güne kadar tarım işçilerinin gelmesine olumlu bakılıyor ama gerekli tedbirler doğrultusunda tarım işçileri bölgemizde gelecektir. Çünkü tarım işçilerine şu anda bizim bölgemizde ihtiyacımız var. İşçilerinin tedbirler alınarak bölgemize gelmesi gerekiyor çünkü, bizim tarım işçileri gelmeden fındığı bahçeden getirmemiz zor olacak.” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Salih
13 Temmuz 2020 00:11

Rekolte gözen girsin fışkırın çocuğu….. alın terinin karşılığını istoyoruz

Rekolte
Rekolte
12 Temmuz 2020 14:01

2020 – 2021Turkiye findik rekoltesi 568 bin ton dur

Uretici
Uretici
12 Temmuz 2020 13:44

Laf gevelemede rekolte ne cikti onu soyle bos laf yapma bilmiyosan eger vidi vidi yapma bos adam ya rekolte 172 bin ton ben soyleyeyim oda olursa

Last edited 27 gün önce by Uretici
Habib Akın
11 Temmuz 2020 20:51

Üretici neyapsın dörtdortluk hizmetyaptımı fındihı dalında zaten yiyiyo buna birde şekilde fazladenilip hakkında fiyat verilmeyince işibitti şutekellèş .enin önüne geçip üretici önünün açık ve fazladaolsa ürününün gerçekten para ettiğini görünce bak nasıl üretiyo