Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Ordu ve Giresun fındığına özel destek açıklaması!

Türkiye’nin en büyük ilk 500 firmasından biri olan Poyraz Poyraz Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, fındıkta Ordu ve Giresun’a özel bir destek olması gerektiğini söyledi.

Google News

Son Dakika

Türkiye’nin en büyük ilk 500 firmasından biri olan Poyraz Poyraz Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, fındıkta Ordu ve Giresun’a özel bir destek olması gerektiğini söyledi.

Ordu Olay Gazetesinden Hasan Cem Özel’e önemli açıklamalar yapan Poyraz, “Dünyada fındığın hızla üretimi artıyor. Tüketimi de artıyor. Ancak ileriki yıllarda daha çok üretimi artacak. Tüketimi o kadar artmayacak. O zaman bizim Ordu ve Giresun doğrudan gelir desteği uygulaması ile daha çok çok mağduriyete uğrayacak. Biz her zaman şunu söylüyoruz; Ordu-Giresun yöresi tabiat olarak eğimli bir arazi. Burada fındıktan başka bir şey yapılmaz. Fındığı kaldırın çoğu arazi dereye uçar heyelan olur. Verim olarak da toprak verimli bir toprak değil. Ben kaç senedir bir sürü bakım yapıyorum, ziraat mühendisim var, her türlü gübreyi veriyorum 150 kiloyu geçemedim. Toprağın yapısı bu. Verimi düşük 80 ile 100 kilo arasında” dedi.

Poyraz, “Siz gidin Samsun bölgesine hele ovalarda 250-300 kilo verim var. Toplama maliyetleri düşük. Dönüm başına en az 200 kilo alıyorlar. Hele Batı Karadeniz’e geçtiğinde verim 300-350 kilo arasında ortalama 250 kilonun altına düşmüyor.

EN BÜYÜK MAĞDUR ORDU-GİRESUN

Şimdi devlet burada fındığa 26,50 lira veriyor.  Başka yere de 26,50 lira veriyor. Batıda ve Samsun’da fındık alanları öyle bir artıyor ki inanılmaz. Oralarda boş arazi çok. Mısır tarlaları, ay çiçeği tarlaları fındık bahçesi oluyor. İnanın 2 sene sonra fındık üretimi olarak Ordu’yu geçecek. Batı Karadeniz’de de mısır tarlalarının tamamı fındığa dönüşecek. O zaman en büyük mağdur Ordu ve Giresun olacak. Niye biz de verim artmayacak onlarda verim artacak verilen fiyatlar hep oraya yarayacak.

BİR ARAYA GELMEMİZ LAZIM

Bunun için bizim yapacağımız tek şey var; ‘biz devletten taban fiyatı falan istemiyoruz kardeşim sen şu bizim bire iki olan verim noksanlığımızın gelirini bize ver nasıl vereceksen ver’ demek. ‘Devlet olarak gerisini sen düşün’ demek. Bizim toplum olarak milletvekilleri olarak ticaret borsaları, sivil toplum örgütleri olarak biz bir araya gelerek bunu istememiz lazım. Bu konuyla ilgili hakkımızı isteyeceğiz. Bunu bıkmadan usanmadan gündeme taşıyacağız.

DESTEK OLACAKSA DOĞRU ADRES BURASI

Bu hemen olmayabilir ama şimdiden başlatırsak bir süre sonra devletten bir şey alırız. Bu konu çok önemli. Hepimizin birleşip bu konuda bir olması lazım. Ordu ve Giresun olarak bir olmamız lazım. Bu haksızlığı nasıl giderebiliriz buna bakmamız lazım. Doğrudan Gelir Desteğini oradan kaldırıp buraya aktarmayı ya da Ordu ve Giresun’a başka bir taban fiyatı verilmesini gündeme getirmemiz lazım. Destek yapılacaksa Ordu ve Giresun’a yapılmalı. Fındığın ana yurdu da burası gerçek üretim bölgesi de burası.” diye konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler