fbpx
Cuma, Mart 5, 2021
8.4 C
Istanbul

Ordu Fındığında Kalite Arttı

Google News

Son Dakika

Fındıkta Don Hasarı

Fındık üreticilerine çağrıda bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, şöyle konuştu:  “Çok değerli fındık üreticisi çiftçilerimiz 15 gün önce bütün...

FINDIK 30 TL OLACAK!

‘Fındıkta Siyasetçi-Bürokrat-Kartel Suç Şebekesi Var’CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in açıklaması şu şekilde: “AK Partinin Ordu il başkanı çıkmış televizyon...

Gelir Destek İcmalleri

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “İcmaller kontrol edildikten sonra eğer bir yanlışlık ve eksiklik varsa bunları İlçe Tarım...

Ordu’da hayata geçirilen “Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamında yapılan bakımların, fındığın verim ve kalitesini artırdığı belirtiliyor.

Valilik desteğiyle, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odaları ortaklığında gerçekleştirilen proje, il genelinde 670 mahallede 2 bin 10 örnek fındık bahçesi oluşturmak amacıyla yürütülüyor.

Vali Tuncay Sonel, proje yolunda Perşembe ilçesi Doğan Mahallesi’ndeki çiftçi Ahmet Ak’a ait bahçede yapılan örnek budama çalışmalarını yerinde kontrol etti.

Fındık budama timinde görev yapan ziraat mühendislerinden bilgi alan Sonel, bıçkıyla fındık filizi temizledi, motorlu testere ile fındık dalı keserek, örnek budama çalışmalarında yardımcı oldu.

Proje hakkında detaylar veren Vali Sonel, il genelinde 35 budama timi tarafından sürdürülen örnek bahçe oluşturma çalışmalarının üreticiler adına çok faydalı sonuçlar ortaya çıkardığını ifade etti.

Sonel, “Ordu” denildiği zaman ilk akla gelen ürünlerin başında fındık olduğunun altını çizerek, “Dünyada üretilen dört fındığın birisi Ordu’muzda yetişmektedir. Yöre insanımız, çiftçilerimiz için fındık çok çok önemli. Valiliğimizin desteği ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odalarının iş birliğiyle yürütülen Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi kapsamında 35 tim kurulmuş vaziyette. Bu timler içerisinde hakikaten çok çalışkan ziraat mühendislerimiz var.” ifadelerinde bulundu.

20 bin dekar fındık bahçesinin temizliğinin, bakımının, budamasının yapıldığını anlatan Sonel, “Şu an dekar başına ortalama 100 kilogram fındık alındığı, bu örnek budama ve gübreleme sonucunda dekar başına 300 kilogram ürün alınabileceği ifade ediliyor. Bu yöremiz için çok önemli. Bu yöntemlerle çiftçilerimiz daha fazla ürün alacaklar ve gelirleri artacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık için iyi bir fiyat açıklamasıyla birlikte yörede vatandaşların bir memnuniyetleri olduğunu belirten Sonel, “İnşallah bu güz dönemini, fındık bahçelerinin bakımını yaparak geçirecekler. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odaları, el birliğiyle çiftçilerimize daha çok destek vereceğiz. Projede görev alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Vali Sonel’e ziyareti sırasında İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan ve Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da yanında bulundu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler