fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Önümüzdeki Yıla Yetiştirmeye Çalışacağız"

“Önümüzdeki Yıla Yetiştirmeye Çalışacağız”

Fındık zararlılarından olan kahverengi kokarca ile biyolojik mücadeleye önümüzdeki sene başlanabilecek.

Başta fındık olmak üzere tarım ürünlerine büyük zararlar veren kahverengi kokarca ile yapılacak olan  biyolojik mücadeleye gelecek yıl başlanabileceği öngörülüyor.

Yaklaşık 3 yıldan beri bahsi geçen zararlı ile biyolojik ve ilaçlı mücadele yapılması konusunda başta Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olmak üzere sektörde yer alan resmi ve özel kuruluşlarca yürütülen çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Bu aşamada Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı ile biyolojik mücadele için yurt dışında yetiştirilmiş olan Samuray Arıcığı denilen parazitörün çoğaltılarak kullanılması adına Samsun’daki Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nü görevlendirdi.

Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Kibar Ak, yurt dışından getirilerek çoğaltılıp bahçelere salınacak Samuray Arıcığı için öncelikle alt yapıyı oluşturmaya başladıklarının altını çizerek, “Zararlı ile ilgili çalışmalarımız daha önce de vardı. Şimdi görev tamamen enstitümüze verildi. Çoğaltma için gereken alt yapıyı oluşturduktan sonra böceği yurt dışından getirip buralara yerleştireceğiz. Önümüzdeki yıla da yetiştirmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 3 sene önce büyük kısmı Gürcistan üzerinden ülkemize giriş yapmış olan ve tarımsal ürünlere çok büyük zarar veren kahverengi kokarcanın çok hızlı hareket edebildiğine ve dayanıklı olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Kibar Ak, Rize ve Artvin’de feromon tuzaklar kurularak zararlının gelişim sürecinin izlendiğini buna göre biyolojik ve ilaçlı mücadele yapılacağını söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments