Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Muhalefet 4 dolarda ısrarcı!

2022 yılı fındık taban fiyatı kaç lira olacak? Giresun ve Karadeniz Bölgesi’nin birinci gündemi fındıkta gözler, hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan fındık taban fiyatına çevrildi. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal...

Google News

Son Dakika

2022 yılı fındık taban fiyatı kaç lira olacak? Giresun ve Karadeniz Bölgesi’nin birinci gündemi fındıkta gözler, hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan fındık taban fiyatına çevrildi. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal…

2022 yılı fındık taban fiyatı kaç lira olacak? Giresun ve Karadeniz Bölgesi’nin birinci gündemi fındıkta gözler, hasat öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan fındık taban fiyatına çevrildi. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi Fındık Çalışma Grubu bir taraftan 2022 yılı fındık alım politikası ve taban fiyat üzerinde çalışmalarına devam ederken, diğer taraftan muhalefet fındık üreticilerinin beklentilerini dile getirmeye devam ediyor.

“BİR KİLOGRAM FINDIK 60-70 TL OLMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP bölge milletvekillerinden sonra İYİ Parti bölge milletvekilleri de fındığın kilogram fiyatına 4 dolar istedi. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, fındık taban fiyatına 70 lira istedi.

“ÜRETİCİYE HAK ETTİĞİ FİYATI VERİN, MAĞDUR ETMEYİN”

Hükümete, “Bu sene üreticilerimize hak ettikleri fiyatı verin ve mağduriyeti önleyin” diye seslenen Milletvekili Bedri Yaşar, “Geçen sene fındık 3,30 dolardı. 1 kg fındıkla 14 kg gübre alınıyordu bu sene 14 kg gübre almak için fındığın 110 TL olması gerekmektedir. Başta gübre olmak üzere üretim maliyetleri aşı bir şekilde artış göstermiştir. Dönüm başı destek sekiz senedir 170 TL olarak ödenmektedir. Dönüm başı destek enflasyon ve kur artışları dikkate alınarak en az 500 TL’ye çıkarılmalıdır. Mazot desteği neredeyse yok denilecek şekilde düşmüş ve azalmıştır. Yapılan mazot desteği ile geçen yıl yalnızca 17 litre mazot alınabiliyordu. Bu yıl o da alınamaz olmuştur. Bu yıl artan mazot fiyatları karşısında 17 litre mazot alabilmek için dönüm başı 500 TL de mazot desteği verilmesi gerekmektedir. Fındık fiyatı bu sene için 3,5-4 dolar olmalı. Bu da şu demek en az 60-70 TL olmalıdır. TMO üreticiden 27 TL’den almış olduğu fındığı, 43 TL+3 TL randımanla yani 46 TL’den pazara sunmaktadır” dedi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler