fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Milli Ürün Peşkeş Çekiliyor"

“Milli Ürün Peşkeş Çekiliyor”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındıkta tekel olan yabancı firmanın piyasaya 21 lira 25 kuruştan yukarıda fındık almayacağı baskısı oluşturmaya çalıştığını ve devletin bu firmaya müsaade etmemesi gerektiğini söyledi.

Fındıkta tekel olduğu iddia edilen yabancı bir şirketin bu yıl için fındık alım fiyatlarını 21 lira 25 kuruş olarak belirlediği öne sürüldü. Şirketin fındıkta çürük oranı %1 olan üreticilere 25 kuruş da bonus vereceği öğrenildi. Çok geçmeden şirketin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım fiyatının altında fiyat açıklamasına tepkiler gelmeye başladı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık fiyatının belirleyicisinin Türkiye olduğunun altını çizerek, “Fındıkta tekel olan yabancı bir firmanın fiyat belirlemesi, piyasayı yönlendirmesi rekabeti önleyen bir durumdur. Biz bu firmayı Rekabet Kurumu’na şikayet ettik ancak öncelikle devletimizin bu yabancı şirkete hesap sorması gerekir. Yani bu şirket Türkiye Cumhuriyeti’nden üstün mü ki, devletimizin açıkladığı fiyatın üstüne fiyat açıklaması yapıyor. Piyasayı bu şekilde baskı altına almaya çalışmasının hesabı sorulmalıdır. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Fındık da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ürünü olduğuna göre, burada belirleyici olan Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetidir. Başka hiç kimse bu ülkede fındıkla ilgili fiyat belirleyemez.” ifadelerini kullandı.

“Üreticilerimizin Devletine Güveneceği Bir Kurumu Var”

Sektör içerisinde bu firmanın işbirlikçilerinin de olduğuna vurgu yapan Akça, “Ülkemizde bu yabancı şirkete riayet eden işbirlikçiler var. Ben bu kişileri şiddetle kınıyorum. Çünkü bu milli ürünü bir şekilde peşkeş çekiyorlar ya da çekilmesine vesile oluyorlar. Allah bunun hesabını zaten bu kişilere soracak. Özellikle şuna dikkat çekmek istiyorum; TMO levant kalite fındığın fiyatını 22 lira olarak açıklamıştır. Üreticilerimiz fındığını TMO kriterlerine getirdiği an hiçbir problem çekmeden ürününü kuruma verebilme şansına sahiptir. En geç 10 gün içerisinde de parasının hesaplara aktarılacağını açıklamıştır. Yani üreticilerimizin devletine güveneceği bir kurumu var.” dedi.

Üretici Fındığına Sahip Çıkarsa Hak Ettiğini Alır

Üreticilerin süreçte dikkatli olması gerektiğini söyleyen Akça, “Bu tür manipülasyonları yapan, bu ülkenin üreticilerinin emeğini, alın terini çalan kişilere üreticilerimizin fırsat vermemesi gerekir. İhtiyacı kadar olan fındığı piyasaya indirsin. Emanete fındık bırakmasın. Gerekirse tüccara fındık satmasın. Fındık alımlarına başlayan ve parasını peşin ödeyen bir TMO var. Üreticilerimiz şartları yerine getirdiğinde ürünlerini TMO’ya teslim etsinler. Hak ettikleri parayı alsınlar. Bu tekelci firma geçen yıl da aynı oyunları oynamıştı, şimdi de aynı rolüne devam ediyor. Geçen sene üreticilerimiz bu oyunlara gelmedi, fındığını TMO’ya teslim etti ve bu firma veya işbirlikçileri 24 liradan fındık almak zorunda kaldılar. Bu sene de aynı şeyi yapıyorlar. Şu an açıklanan rekoltenin olmadığını bizler görüyoruz. Çıksa da yetmiyor. Bu nedenle şu anda bütün koz üreticilerin elinde. Üretici kendi fındığına sahip çıkarsa, hak ettiği değeri alacaktır.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akif Sağlık
31 Ağustos 2020 18:29

firma fiyatları yılbaşına kadar alivre ile bu fiyatlardan alma niyetinde yılbaşına kadar istenilen fiyat gelmeyebilir sabreden fındığını bekleten kazanacak geçen senede aynısı oldu dolar fiyatının artması rekolte eksikliği geçen sene olmamasına rağmen fiyatlar zirve yaptı bu sene tam tersi durum var sabır sabır sabır