fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Mayıs İle Temmuz Kıyaslanmamalı"

“Mayıs İle Temmuz Kıyaslanmamalı”

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç, mayıs ayında yapılan rekolte tahminlerinin, temmuz ayında yapılan rekolte tahminiyle kıyaslanması hakkında açıklama yaptı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 15 yıldan beri yapılan rekolte tahmin çalışmalarının ziraat mühendislerinden oluşan ekiple birlikte bilimsel yöntemlerle yapıldığını söyleyen İlyas Edip Sevinç , “Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesi olup, bu çerçevede açıkladığımız rekolte tahmininin daha önce başka kişi veya kuruluşlarca açıklanan tahminlerle uyumlu olup olmadığı hiçbir şekilde ilgilendiğimiz bir konu değildir. Esasen geçmiş yıllardaki rekolte tahminlerimizin herkesten farklı olması da bu hassasiyetimizin bir göstergesidir. Hele ki rekolte tahminimizin siyasi saiklerle siyasilerin kendi polemiklerinde kullanılması hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi Birliğimiz bu tartışmaların hiçbir zaman içinde olmamıştır ve olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

En doğru rekolte çalışmalarının temmuz ayında gerçekleştirildiğini belirten Sevinç, “Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, en sağlıklı rekolte tahmin çalışmaları temmuz ayında yapılan çalışmalar olup, mayıs ayında yapılan çalışmalar karanfilden çotanağa geçişin erken evresinde yapılan çalışmalar olduğu için temmuz ayı tahminleri ile kıyaslanması doğru değildir. Hal böyle olmakla birlikte yapılan tartışmalarda maalesef sadece mayıs ayında açıkladığımız rekolte tahmininin öne çıkarılması birliğimiz tarafından da üzüntüyle karşılanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments