Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Mart ayında Fındık Üreticileri ne yapmalı?

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, mart ayında yapılması gereken tarım işleri hakkında çiftçileri bilgilendirdi.

Google News

Son Dakika

Her ay düzenli olarak yapılması gereken tarım işlerini duyuran İbrahim Hakan Gün, mart ayı içerisinde yapılması gereken gübreleme ve ilaçlamaları hatırlattı.

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün şu açıklamayı yaptı; “Artık bitkilerin ihtiyacı olan besin maddeleri yani gübre toprağa verilmelidir. Özellikle azotlu gübrelerin tavsiye edilen miktarının yarısı bu ay içinde, çiftlik gübresinde olduğu gibi, dal izdüşümlerine serpildikten sonra 5-10 cm derinlikte çapalanan toprağa karıştırılır.

Gübre verilmeden önce toprak analizleri yaptırılıp gübreyi ona göre vermekle, eksik veya fazla gübreleme önlenmiş olur.

Çeşitleri tomurcukların arasına girerek kozalak veya fındık gülü adı verilen Fındık Kozalak Akarı zararlısı ile ilaçlı mücadeleye de havaların sıcak gittiği yıllarda yine bu ay sonlarında, yeni sürgünlerde dipten itibaren üçüncü yaprak geriye devrildiğinde ilaçlı mücadeleye başlanır.

Fındık Yaprak Deleni ile ilaçlı mücadele de yine bu ayın başlarından itibaren, lavları galeri açmadan önce yapılır.

Kıştan zarar görmüş sürgün ve dalların ayıklanmasına yine devam edilir.

Yazlık (azotlu) gübrelerle, ahır gübrelerinin ocakların dibinden 50-60 cm uzaklıkta, dalların altına gelecek şekilde serperken, mutlaka çapalanmalı ve toprağa karışması sağlanmalıdır.” Dedi.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Şenol YEŞİLTAŞ
Şenol YEŞİLTAŞ
2 Mart 2021 22:19

Dip sürgünlerinin büyümesini durduran 21 azot gübrenin 1/10 oranında sulandırıp nisan ayindan itibaren 1,5 ay arayla 3 kez uygulanırsa %95 oranında büyümesi durdurulur. Bilginize.

Fındık Market

Benzer Haberler