fbpx
Ana Sayfa Fındık Kuraklık Fındığı Da Etkileyecek

Kuraklık Fındığı Da Etkileyecek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, dünyada toplam fındık üretiminin %70’ini yapan Türkiye’de kuraklık sebebiyle üretim ve kalitenin düşebileceğini ifade etti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir yaptığı açıklamada, dünyada ve Türkiye’de küresel iklim değişiminin etkilerinin, son yıllarda ciddi şekilde görülmeye başladığını söyledi. Türkiye’de güneyden kuzeye doğru gelen kuraklık endeksinin yaygınlaştığını, buna bağlı olarak sıcaklık artışları meydana geldiğini dile getiren Demir, “Bölgemizde son yıllarda ocak ve şubat aylarında kış kuraklıkları yaşıyoruz. Yaz aylarında ise kuraklık tehlikesi ile daha çok karşı karşıya kaldık. Karadeniz Bölgesi’nde bazı yerleri şiddetli yağışlar alırken bazı yerler ise aşırı kuraklıkla karşı karşıya kaldı.” dedi.

Bu sürecin sürmesi durumunda önümüzdeki yıllarda tarımsal üretimde kalite ve verim düşüklüğünün ciddi oranda hissedileceğine dikkat çeken Demir, “Küresel iklim değişimi gelecekte fındık alanlarını etkileyebilir. Fındıkta kalite ve verim artışını sağlamak için sulama yapılabilir. Türkiye son 15 yılın en kurak yılını yaşıyor. Dünyada toplam fındık üretiminin %70’ini karşılayan Türkiye’de kuraklıktan dolayı üretim ve kalite düşebilir. Fındık üretimi kuraklık riski altına girebilir.” ifadelerini kullandı.

Küresel iklim değişikliği ve doğaya yapılan müdahalelerin bu olaylara etki ettiğine vurgu yapan Demir, “Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda karasal iklimin yansımalarını daha sık ve net görülmektedir. Özellikle son dönemde yaşanan sel felaketleri bir kez daha göstermiştir ki küresel iklim değişikliklerinin ve Karadeniz Bölgesi’nde doğaya yapılan bilinçsiz ve kontrolsüz müdahalelerin bu olaylarda etkisi olmaktadır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de son senelerde yağış miktarında %25 azalma görüldüğünü, bu sene bu rakamın daha da arttığını belirten Demir, “Türkiye’nin çölleşme riski haritasına baktığımızda, yıllara göre güneyden kuzeye doğru gelen bir kuraklık var. Önlem almazsak, Türkiye’nin doğal su kaynaklarını koruyamazsak önümüzdeki 30 yıl içinde karşılaşacağımız manzara olumsuz olacak. Temmuz ayına denk gelen, fındığın ürün verme ve irileşme dönemlerinde su stresi yaşamaması için sulama yapılması önemlidir. Engebeli ve eğimli arazilerde ise damla sulama sistemleri kurulmalıdır. Doğru ve kontrollü sulama ile hem ürün kalitesi hem de verimde artış olacaktır. Üreticilerimiz şimdiden sulama sistemlerini hazırlamalıdır.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments