fbpx
Fındık Kısıtlama Kalktı, Risk Arttı

Kısıtlama Kalktı, Risk Arttı

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, şehre giriş ve çıkışların artık serbest olmasının korona virüs salgınında vakaların tekrar zirveye ulaşmasına neden olabileceğine vurgu yaparak “Bu kısıtlamanın daha kontrollü yapılması sağlanmalıydı” dedi.

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği ‘Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri’ genelgesi ile büyükşehir adı altında yer alan Ordu’da hava, kara ve deniz yoluyla yapılacak giriş ve çıkış yasağı gece yarısından sonra kaldırıldı. Neredeyse 40 gündür ‘özel izinli’ vatandaşların dışında giriş ve çıkışların yapılamadığı şehirde, geçtiğimiz gece yarısı itibariyle kontroller sonlandırıldı. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel de, bu kısıtlamanın kaldırılmasını değerlendirdi. Giriş ve çıkış yasağının böyle birden değil daha kontrollü bir şekilde kaldırılması gerektiğini söyleyen Adıgüzel, şehir dışından gelen insanlarla virüsün ve dolayısıyla vaka sayısının tekrardan yükselmesinin muhtemel olduğuna değindi. Adıgüzel, “Karadeniz’de görülen vakaların büyük çoğunluğu İstanbul’dan gelenlerle başlamıştır. Türkiye’de en çok vakaların görüldüğü batı illerinden gelecek olan insanlarımız, tekrar bir pik yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla bunların önüne geçmek gerekiyor ama bir yandan da hayat devam ediyor” diye konuştu.

Sokaklar Sanki Hiçbir Şey Yokmuş Gibi

Sokakların geçtiğimiz yıllardaki mayıs ayı gibi olduğunu belirten Adıgüzel, “Karadeniz Bölgesi, İstanbul’da ve Batı illerinde yoğun nüfusu olan bir bölgedir. Bu mevsimlerde fındığı ve çayı olan vatandaşlar memleketlerine gelerek, hem toprak bakımı, hem bahçe temizliği yapmak istiyor. Bunları yapmak için başvuran çok sayıda insan var. Neredeyse buradaki bahçe sahiplerinin yarısı batı illerinde. Dolayısıyla bunlara bir kolaylık sağlanması gerekiyordu. Bu yasakların hem Ordu açısından, hem de Trabzon açısından kaldırılması iyi olmuştur. Ancak bunun kontrolsüz olması yanlış olmuştur. Bunun kontrollü olmasında fayda vardı. Bu kısıtlamayı bu şekilde kaldırmak yerine, insanları direkt köylerine, mahallelerine yerleştirileceği bir formül geliştirilebilirdi. Şu anda Ordu’da hafta sonu yasağından sona sokaklar geçen yılın mayıs ayı gibi oldu. Bu çok büyük risk. Ordu, hem vefat sayısı açısından, hem de vaka sayısı açısından çok iyi bir yerde değil. Bu önlemleri gevşetirken, alınan kararları biraz daha temkinli almanın önemi var. Serbest bıraktım şeklinde değil de, bu kısıtlamanın daha kontrollü yapılması sağlanmalıydı” şeklinde konuştu.

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Recep Sağlam
15 Mayıs 2020 14:32

Olacağı buydu başka birşey beklemek yanlış olurdu.

0 0 vote
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x