fbpx
Fındık Kfmib: ' Fındıkta Alan Bazlı Destek İlgili Üreticiye Verilmeli'

Kfmib: ‘ Fındıkta Alan Bazlı Destek İlgili Üreticiye Verilmeli’

Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, uygulanan alan bazlı destek ödemesinin doğru bir yöntem olduğunu, ancak günün ve bölgelerin koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Cem Şenocak, 2009’da başlatılan alan bazlı desteğin, bugün dekar başına 170 TL olduğunu hatırlatarak, “Devlet alan bazlı destek de geçmişte yaşananları ve elde edilemeyen hedefleri de göz önünde bulundurarak bazı düzenlemeler yapmalıdır. Öncelikle desteği gurbete çıkmış olanlara değil, toprağının başında yani sıladakilere vermelidir” diye konuştu.

Desteklemenin fındıkta verim ve kaliteyi arttırmanın yanı sıra, dar gelirli üreticiye de katkıda bulunma amaçlı olduğunu vurgulayan Cem Şenocak, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Devlet 10 dönümden aşağı fındık üretimi yapan üreticiye dönüm başına 500 TL destek verilmelidir. 20 dönümden aşağı yeri olana 400 TL, 30 dönümden aşağı yeri olana 300 TL, 40 dönümden aşağı yeri olana 200 TL, 50 dönümün altına dönüm başına 100 TL dekar başına alan bazlı destek verilmelidir. 50 dönümden üstüne de az da olsa bir destek verilmesi lazımdır. Bu da ürünün bakım gübreleme hizmetler için 50 TL olabilir. Fındık destekleri verirken bahçesiyle ilgilenen üreticiler seçilmelidir. Gurbettekiler değil, sıladakiler tercih edilmelidir. Doktora, avukata ya da gurbetteki bahçe sahiplerine destek verilmemelidir. Köyünde, toprağında oturup fındığı ile ilgilenenler var. Bir de gurbete gidip orada iş tutup geçinenler var. Bunlar çiftçi değil. Bunları devlet niye desteklesin? Ancak eğer bu gibiler bahçesini ortağa veya akrabasına kiralarsa, ona da o zaman destek alsın. Bu desteği alan vatandaşlarımız fındıkla uğraşsınlar. Bu dağları, tepeleri korusunlar. Ama göç etmiş vatandaşa destekleme vermeyelim. Yıllık verilen destekleme 850 milyon TL civarıdır. Bu rakam çok az artırılarak kendi içinde küçük ve bahçesiyle ilgilenen, meyilli arazi üzerindeki üreticiye daha fazla destek vererek adaletli bir sistem oluşturulabilir.”

“Bu model Doğu Karadeniz’e uygundur”

Devletin desteklemede fındığın ana üretim bölgesi olan ve arazi yapısı itibariyle de sosyal uygulamaları gerektiren Doğu Karadeniz için çeşitlilik sunması gerektiğini de kaydeden Cem Şenocak, “Meyilli arazi adı altında bu destek her bölgenin yükseklerine verilmektedir. Ancak bu destekten yaklaşık olarak Samsun yüzde 20, Batı Karadeniz yüzde 30 faydalanırken, Ordu, Giresun ve Trabzon yüzde 100 yararlanıyor. Dikkat edilirse sorunun Doğu Karadeniz’de, yani Ünye’nin doğusundaki birinci üretim bölgesinde olduğu görülecektir. Bu, 3 il için sistem mükemmel bir modeldir. Desteklemenin yaklaşık 500 milyon lirasını bu 3 il alıyor. Alması gerekende bunlardır” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
huseyinKâmil çelebi Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
huseyin
Ziyaretçi
huseyin

80 donum yerim var bu hesaba gore yetişkin iki oglum ve hanıma bide ben 4 e bolup yeniden duzenliyeyim simdiden hazir olsun

Kâmil çelebi
Ziyaretçi
Kâmil çelebi

Başbakan nim doğru söylüyor ama Kandıra’dan Arvinekadar zirayi bir , çalışma varmı değişimi bu bölgede örnek bahçe varmı nerede