Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

Karlı ve soğuk havaya fındık fiyatı da uydu!

Ordu, karlı ve soğuk bir hafta yaşıyor. Fındık üreticisi ise fındık fiyatından gelmesini beklediği haberle ısınmak istiyordu ancak, fındık fiyatında yeni haftayla birlikte de bir değişiklik olmadı.

Google News

Son Dakika

Ordu, karlı ve soğuk bir hafta yaşıyor. Fındık üreticisi ise fındık fiyatından gelmesini beklediği haberle ısınmak istiyordu ancak, fındık fiyatında yeni haftayla birlikte de bir değişiklik olmadı.

Ordu’da 21 Ocak Cuma günü serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık fiyatı yine ortalama 33 liradan işlem görmeye devam ediyor.

Ordulu Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy, Fındıkta hep kaybedenin üretici olduğunu söyledi. Şensoy,” Fındığın ticaretini yapan herkesin fındıktan çok güzel paralar kazanıyor, gerçek sahibi üretici ise kaybediyor” dedi.

Ordu’da serbest piyasada fiyatlar, 50 randıman 33 TL, 51 randıman 33,66 TL, 52 randıman 34,32 TL, 53 randıman 34,98 TL, 54 randıman, 35,64 TL, 55 randıman ise 36,30 TL’den işlem görüyor. Bazı ilçe ve manavlarda bu fiyatlar, 34 – 35 liraya kadar çıkabiliyor.

Bir kilo fındığın maliyetini 27.60 TL olarak belirleyip, üzerine yüzde 30 refah payını da ekleyince ‘üretici bir kilo fındığını 36 liraya satabilmeli ki bu fındık tarımı sürdürebilsin’ dediklerini hatırlatan Şensoy, “Ama maalesef TMO’nun 26.50 TL gibi bir taban fiyat açıklamasıyla birlikte üretici 3 dolar gibi bir fiyata mahkum edilmişti. Tabi bu bizim maliyet rakamının da aşağısında kalmıştı. Bu üreticiye bir zulümdür. Piyasa bunu bizim dediğimiz gibi okumadı. Yönetenler, ‘hiçbir üretici bundan şikayetçi değil, tüm üretenler durumundan çok memnun, onun için sıkıntı yok’ denildi. Bu süre zarfında TMO piyasaya giriş yaptı. 100 bin ton civarında bir fındık alımı gerçekleştirdi. TMO 26.50 TL açıkladı ama serbest piyasa 23 lira bandına oturdu ve aylar boyunca üreticiden 23 liraya fındığı topladı. Fındık, 3 küsur dolar açıklanmışken, serbest piyasada fındık hep 2 dolar üzerinden satıldı. Bu işin ticaretini yapanlar da dahil tüm paydaşlar fındık üzerinden çok tatlı paralar kazanırken, üretici devamlı zarar etti.” dedi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler