fbpx
Salı, Mart 2, 2021
8.4 C
Istanbul

“Karadeniz’in Somunu Önemli Bir İhracat Ürünüdür”

Google News

Son Dakika

Mart ayında Fındık Üreticileri ne yapmalı?

Her ay düzenli olarak yapılması gereken tarım işlerini duyuran İbrahim Hakan Gün, mart ayı içerisinde yapılması gereken gübreleme ve...

Tarımsal desteklerde büyük uçurum!

Hükümet, tarımsal desteklerin her yıl arttırıldığını ve bütçeden önemli kaynak ayrıldığını iddia ederken, yapılan bir araştırma Türkiye’de çiftçinin yeterince...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘kontrollü normalleşme’ adımlarını açıkladı

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen, ‘kontrollü normalleşme’ kararlarını açıkladı.81 ilin korona virüs risk durumuna göre, mavi, sarı,...

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TSİAD) Başkan Yardımcısı Tayfun Denizer, Karadeniz somununun artık bölgenin önemli bir ihracat ürünü olduğunu, fındık ve yaş meyve sebze ihracatında yakalanan ivmenin yanında ihracatın çeşitlendirilmesi adına oldukça önemli olduğunu belirtti Denizer, yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz somonunun, su ürünleri ihracatında önemli bir orana yükseldiğini açıkladı.

Türkiye’nin, su ürünleri ihracatında covid-19 virüsüne rağmen 2020 yılında 1 milyar doları aştığını söyleyen Denizer, “Türkiye’nin Karadeniz somonu ihracatında en fazla alım yapan ülkelerin başında ise Japonya ve Rusya gelmektedir. Bunun en büyük sebebi söz konusu ülkelerin yemek kültürlerinde çok uzun yıllardır renkli somon eti tüketimi olmasıdır.” açıklamalarında bulundu.

Denizer, somon ithal eden ülkelerin Rusya ve Japonya ile sınırlı kalmadığı, hemen hemen tüm ülkelerin, farklı üretici ülkelerden somon ithalatı yaptığını aktararak, somonun dünyada en çok bilinen, rahat tüketilebilen, tüketim çeşitliliği çiğ, füme ve pişmiş gibi alternatifli bir balık olduğunun altını çizdi.

Karadenizli ihracat firmalarının talepleri karşılama noktasında önemli ve maliyetli çalışmalar gerçekleştirerek talep edilen standartları yakaladığına işaret eden Denizer, şunları söyleyerek sözlerini bitirdi:

“Güncel ihracat ve satış durumuna baktığımızda 2020 yılında yakalanan rakamlara Kovid-19 sebebiyle etkilenmiş bir piyasada ulaşıldığı düşünülürse, istenilen standartları yakalamış firmalarımız desteklendiği ve devlet-özel sektörün koordineli iş birliği devam ettiği sürece Türkiye’nin yakın gelecekte Karadeniz somonunda yıllık 50 bin ton ihracat kapasitesini yakalaması hayal değildir. Ülkemizin söz konusu hedeflere ulaşabilecek altyapı, doğal tatlı su kaynakları ve denizlere sahip olduğu unutulmamalıdır. Karadeniz somunu artık bölgemizin önemli bir ihracat ürünüdür ve fındık ve yaş meyve sebze ihracatında yakalanan ivmenin yanında ihracatın çeşitlendirilmesi adına oldukça önemlidir. Ayrıca pandemi sebebi ile evlerimizde daha çok zaman geçirdiğimiz bu dönemde, sağlık açısından da iç piyasada tüketilmesi gereken değerli bir üründür.”

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler