fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Karadeniz Fındığı Tehlike Altında!

Google News

Son Dakika

Fındık Bahçelerinde 1 Milyar Kazandıran Model!

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde bir dekarda sağlanan 21 kilogramlık verim artışının, üretim alanı ve...

Bakan Pakdemirli’den Müjde!

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020 yılında toplam bitkisel üretimimiz bir önceki yıla...

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı 7 köyde fındık tarlaları yakılarak kurtalırmaya çalışılıyor. Drakula ile mücadelede çünkü başka çare kalmadı.

Drakula, Türkçe adıyla “uzun antenli teke böceği” eşi görülmemiş bir böcek. Ziraatçıların ifadesiyle: İnsanlık için koronavirüs neyse, tarımda Drakula aynı şey. Fındık ağaçlarının köküne giriyor, larvalarını bırakıyor ve ağacı kurutuyor. Üç yıl önce fark edilmiş. Üç yıl önce 385 dönüm arazide etkisi görülürken, bu gün 2400 dönümlük bir alanı yok etmiş.

Zirai ilaç Drakula tahribatını durduramadığı için tarlaların yakılmasına başlanmış.

Fındık ağaçları iş makinesiyle kökünden sökülüyor, aynı tarlada yakılıyor.

Eğer böceğin kökü kurutulamazsa bütün Karadeniz’in fındığını kurutacağı söyleniyor.

Üreticilerin bir bölümü tepkili.

Salgın üç yıl önce baş gösterdiğinde yeterli tedbir alınmadığını, bu yüzden tahribatın önüne geçilmez bir hal aldığını ifade ediyorlar.

Ağaçları yakılan tarlaya dört yıl bir şey ekilmeyecekmiş.

Tarla sahibine muhtemelen üreteceği kilo başına 15 lira tazminat verilecek. Peki, tazminata esas olacak rekolte neye göre saptanacak?

Üretici dört yıl sonra ne ekecek? Bunlar belirsiz. Üstelik iş makinelerinin bilinçsiz biçimde çalıştığını, tarlaları tahrip ettiğini söylüyor üreticiler.

Karadeniz’de çok ciddi bir tehlike var!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler