fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Karadeniz Çevre Tehdidi Yaşıyor!

Marmara’yı tehdit eden ve Türkiye’nin en önemli gündem konularından biri halene gelen deniz salyası Ordu’da de görüldü.

Google News

Son Dakika

KARADENİZ’İ FOSEPTİK ÇUKURU OLMAKTAN ÇIKARMAMIZ LAZIM

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Marmara’yı tehdit eden deniz salyası vakasından Karadeniz için dersler çıkarılması gerektiğini söyledi.

KARADENİZ’DE HAMSİ-İSTAVRİT AVI AŞIRI OLMAMALI  

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Deniz salyası Karadeniz’de olmayan bir şey değil. Var olan bir şey. Bu bir mikro organizma. Hamsi yavrusunun, istavrit yavrusunun gıdası. Sen aşırı avlanıp hamsi-istavrit dengesini bozarsan bu patlar.” dedi.

KARADENİZ’DEKİ BELEDİYELERİN ARITMA SİSTEMİ YOK

Bizim Karadeniz’i fosseptik çukuru olarak kullanmaktan vazgeçmemiz lazım diyen Prof. Dr. Aydın, “ Karadeniz kıyısındaki hiçbir belediyenin doğru dürüst arıtması yok. Hiç birinin yok. Tokat’ın pisliği Karadeniz’e geliyor. Böyle bir şey alabilir mi? Olması gereken biyolojik arıtmadır. Bu yapılmalıdır.” diye konuştu.

FINDIK VE ÇAYDA GÜBRELEME YANLIŞ VE HATALI YAPILIYOR 

Fındık ve çayda da yanlış ve yoğun gübreleme yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, “İşin aslı azot ve fosfor bu mikro organizmaları artırıyor.  Biz ne yapıyoruz avuç avuç gübre atıyoruz. Böyle olmamalı. Böyle yaparsan her yeri deniz salyası sarar. Bize ekolojik dengeyi bozmayan bir sistem lazım.” şeklinde konuştu.

YALIKÖY’DE DENİZ SALYASI GÖRÜLDÜ!

Marmara’yı tehdit eden ve Türkiye’nin en önemli gündem konularından biri halene gelen deniz salyası Ordu’da de görüldü. Fatsa’nın Yalıköy kıyılarında görülen deniz salyası tabakası başta balıkçılar olmak üzere insanlarda endişeye neden oldu. Yalıköylüler denizde bilimsel araştırma yapılmasını istedi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler