fbpx
Fındık Kar Yağması Fındık Üreticilerinin Yüzünü Güldürdü

Kar Yağması Fındık Üreticilerinin Yüzünü Güldürdü

Geçtiğimiz yıllarda mevsiminde yağmayan kar nedeniyle fındığın erken tomurcuklanmasıyla zirai don riskleri yaşanırken, bu yıl tam vaktinde kar yağması üreticileri sevindirdi.

Geçen senelerde zamanında yağmayan kar sebebiyle fındığın çok erken tomurcuklanması zirai don risklerini arttırırken bu yıl tam zamanında kar yağması üreticilerin yüzünü güldürdü.

Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin zamanında yağan kardan fındığın oldukça yarar gördüğünü belirterek bundan sonraki kar yağışlarının risk oluşturabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz senelerde yağması beklenen karın bu yıl mevsiminde yağdığına dikkat çeken Birlik Başkanı Şahin, “Fındık tomurcukları,- 10 derecelere kadar soğuğa dayanıklı olup, tomurcuklara su yürümesiyle birlikte bu mukavemet aşağıya doğru iner ve genç sürgün veya genç yaprak oluşumunda bu oran, 0 dereceye kadar düşer. Şu ana kadar böyle bir durum oluşmamıştır. Hala, eksinin altında tomurcukların dayanma güçleri mevcuttur. Kısaca, bitki ve toprak kat ve suyundan oldukça yararlanmış ve şu ana kadar görülen bir zararlanma mevcut değildir. Bundan sonraki süreçte kar yağar ise, o durum, kendi düzeyinde değerlendirilmelidir”dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

5 YORUMLAR

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Üretici 52Mustafa ÇataklıNesrin Mutioğlu YapıcıIlker SaraalEmrah Kılıçarslan Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Üretici 52
Ziyaretçi
Üretici 52

Bu maltana neye bakiyo öyle anlamadım malmudur nedur

Mustafa Çataklı
Ziyaretçi

Bırakın fındığı pancarlarin uclari yanmış. Karanfil bıyıkları burusmus ve yanmis,bundan sonra acacak cicekler oraninda findik var.Durum kritik yani.

Nesrin Mutioğlu Yapıcı
Ziyaretçi

Bunlar kafayımı yemiş dallar yaprak açmış zamanında yağmış bari yapraklı dalı göstermeyin o bölgede fındık olmaz 50,yıllık fındıkçıyım kanmam

Ilker Saraal
Ziyaretçi

Hic bir seyden anlamiyorlar.. bizim koyde. Kar azda olsa.. parca parca durdugu halde. 3 gun once sabah kar heryeri beyazlattigi halde.. 3 gun sicak gitmesi… uzun lafin kisasi bu gun. Tomurcuklar yaprak meydana cikmisti.

Emrah Kılıçarslan
Ziyaretçi

Nisanın 20.de bakarız ona