fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Kahverengi Kokarca İçin Feromon Tuzakları

Kahverengi Kokarca İçin Feromon Tuzakları

Doğu Karadeniz’de fındık, kivi, fasulye gibi birçok tarım ürününe zarar verdiği belirlenen kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile 2017 yılından beri süren çalışmalar sonucunda Rize İl Müdürlüğü tarafından il genelinde 1600 adet ilaçlı kapan dağıtıldı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Güneysu ilçesinde kapanların bir bölümünü çiftçilere dağıtarak bilgilendirme yaptı. Afiş ve broşürler vatandaşlara dağıtılırken kapanlar bahçelere asıldı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ziraat Mühendisi Neslihan Duman yaptığı açıklamada, ilaçlama tavsiyelerinin yanında 2017 yılından itibaren eradikasyon (yok etme) projesini yürüttüklerinin altını çizdi. Duman, “Eradikasyon çalışma kapsamında çiftçilere 19 litrelik damacana bidonlar içerisinde feromon tabletleri dağıtıyoruz. Bunlar böceği cezbederek içerisine gelmesini sağlıyor. 1 Ağustos itibari ile 1600 adet feromon tuzağı teslim edildi. Güneysu ilçemizde 150 adet tuzak tesliminde bulunduk.” şeklinde konuştu.

Üreticilere bilgi verildiğini söyleyen Duman, “Özellikle güneş alan, rüzgar geçişi olan bölgelerde bidonlar asılıyor. Kokusu daha çok alana etki etsin ve böcekleri cezbedip çeksin. Bakanlığımızın tavsiyede bulunmuş olduğu iki tane ilacımız var. İlaçla 15 günde bir feromen tuzağı astığı yerin etrafını ilaçlamaları gerekiyor. Amaç böceği tamamen yok etmek değil ki bu çok zor. Popülasyonu baskılamak, olabildiğince aza çekmek, ekonomik zarar eşiğini daha alt seviyelere çekmek. Bu çalışmalar bakanlığımızın desteğiyle yürütülüyor. İnşallah kısa sürede popülasyonu belli bir sevide tutup zarar eşiğini en az seviyede düşürmeyi planlıyoruz.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments